Pod koniec lutego Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił kolejną edycję Programu Stypendialnego dla twórców ludowych „Mistrz – Uczeń”. Do 26 marca czekamy na zgłoszenia od twórców ludowych, którzy zechcą się podzielić wiedzą oraz miłośników twórczości ludowej, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności lub udoskonalić warsztat. Zgłoszenia przyjmujemy w trzech kategoriach: artysta, rzemieślnik i rękodzielnik.

W ostatnią środę Magdalena Trzaska, koordynator Programu Stypendialnego „Mistrz-Uczeń” opowiedziała słuchaczom Radia dla Ciebie o kryteriach przyjmowania zgłoszeń do drugiej odsłony Programu oraz podsumowała ubiegłoroczną edycję.

Wspomniała jak ważnym elementem procesu podtrzymywania tradycji jest bezpośredni i międzypokoleniowy przekaz tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, jak też związanych z nimi treści, wartości, praktyk i obyczajów. Poprzez fundowanie Stypendium „Mistrz – Uczeń” NIKiDW chce zapewnić ciągłość autentycznej twórczości ludowej, kultywowanej przez twórców ludowych z terenu całej Polski, możliwie wszystkich dziedzin i specjalności, mniejszości narodowych i etnicznych, mieszkających zarówno na wsi, jak i w mieście.

Dawniej nauka rzemiosła, sztuki ludowej odbywała się niejako naturalnie. Dzieci uczyły się od rodziców, podpatrywały pracę sąsiada. Dziś młodzi ludzie stawiają na inne aktywności. Dlatego chcemy ich zachęcić, żeby spojrzeli dookoła siebie, może jest coś atrakcyjnego czym można się zająć, a nawet na tym zarobić – zachęcała pani Magdalena.

Jeszcze do niedawna ludzie uciekali ze wsi, szukając swojego miejsca w dużych metropoliach. Dziś zmęczeni pędem życia, coraz chętniej wracają do swoich rodzinnych stron. Odkrywają swoje korzenie. Są dumni ze swoich „małych ojczyzn”. Znudziła nam się ta jednorodność, powtarzalność. Zaczynają doceniać przedmioty „z duszą” wykonane ręcznie, oryginalne. Zapytana o to czy tradycyjna sztuka, rzemiosło ludowe ma szansę zaistnieć we współczesnym świecie pani Magdalena odpowiedziała:

Cały czas trwa spór między badaczami sztuki ludowej. Jedni są zdania, że to co tradycyjne powinno pozostać w niezmienionej postaci, inni chcą by szło z duchem czasu. Bo przecież zawsze tak było. Sztuka ludowa w zamierzeniu miała być użyteczna i trafiać do ludzi w danym miejscu i czasie. W naszym Programie skupiamy się na tym, żeby przekazywać tradycyjne wzorce i metody, a w jakiej formie będzie to wykonane, zależy od danego twórcy.

Jeszcze do 26 marca br. czekamy na zgłoszenia do Programu Stypendialnego „Mistrz – Uczeń”.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej audycji

https://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-radia-dla-ciebie_FCt8vL79UA9lmdeTkti3?episode=Zh7wVZlZyjGc8EBcj1Hb&active_page=1

Fot. Marta Ankiersztejn