Od początku swojego istnienia NIKiDW rozwija działalność także poprzez Biura Regionalne. 11 lutego Biuro w Pułtusku zorganizowało Kurpiowską Potańcówkę Ostatkową w Czarni! Zapraszamy Państwa na filmową relację z tego wydarzenia. Poniższy reportaż jest pierwszym z serii filmów prezentujących kulturę ludową Kurpiowszczyzny i Podlasia.

Na wydarzeniu zaprezentowały się kapele ludowe z Kurpi Puszczy Zielonej i Puszczy Białej: zespół Myszyniec „Kurpiowszczyzna”, kapela „Miód na Serce” oraz muzykanci soliści. W programie znalazły się także warsztaty taneczne obejmujące naukę tańców kurpiowskich m.in. oberka, polki galopki, polki, walczyka, olendra, fafura, powolniaka i kontro. Artyści z Czarni wystawili  przedstawienie obrzędowe ilustrujące fragment tradycyjnego wesela kurpiowskiego.

Przez bogactwo kultury kurpiowskiej z humorem i swadą prowadzą widza Janusz Pawlak z NIKiDW i Witold Kuczyński. Pan Kuczyński to na Kurpiach człowiek-instytucja. Od 1985 roku jest kierownikiem Zespołu „Carniacy”, a także dyrektorem Publicznego Gimnazjum w Czarni i instruktorem folkloru kurpiowskiego. A ponadto jest gawędziarzem kurpiowskim, konferansjerem – od wielu lat prowadzi najważniejsze wydarzenia folklorystyczne na terenie Kurpiowszczyzny oraz imprezy ogólnopolskie i międzynarodowe. W 1991 r. założył Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni, które objęło patronat nad zespołem. Jest też aktorem, scenarzystą i reżyserem spektakli oraz widowisk obrzędowych opracowywanych przez zespół „Carniacy”.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

fot. Jan Kisiel