5 marca Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi po raz kolejny zaprasza na wspólne świętowanie Dnia Kobiet na Ludowo. Przygotowaliśmy program, w którym znajdzie się miejsce na muzykę, śpiew oraz warsztaty dla zdrowia i urody. Zapraszamy wszystkie Panie i nie tylko…

5 marca (niedziela)
ul. Krakowskie Przemieście 66, Warszawa
godz. 12.00 – 17.00.

Współcześnie, kobiety na polskiej wsi odgrywają bardzo ważną rolę w życiu społeczności lokalnej. Są sołtyskami, prezeskami stowarzyszeń, fundacji. Wielki renesans przeżywają też koła gospodyń wiejskich. Głównym motywem działania tych organizacji jest aktywizacja kobiet, integracja mieszkańców i rozwój ich „małej ojczyzny”. Bardzo często są głównymi animatorkami życia kulturalnego swojej wsi. Pielęgnują i kultywują lokalne obrzędy, sztukę ludową, no i oczywiście regionalne tradycje kulinarne. To kobiety nowoczesne, kreatywne, ambitne. Same o sobie mówią, że są kobietami XXI wieku i nie boją się nowych wyzwań. Uczestnictwo w spotkaniach kobiet to dla nich doskonała odskocznia od codziennych obowiązków, czas na wymianę doświadczeń, plotki, zabawę i integrację.

O swojej działalności, osiągnięciach, radości ze wspólnej pracy panie z kół gospodyń wiejskich z całej Polski opowiedzą podczas kolejnych obchodów Dnia Kobiet na Ludowo w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Oczywiście przywiozą ze sobą przysmaki regionalne oraz piękne wyroby rękodzielnicze.

Razem z nami świętować będą:

KGW Wojciechowianki, KGW Wieszkowianki, KGW Swańki z Wyryk, KGW w Miedniewicach, Polsko-Ukraińskie KGW w Byszewach, KGW w Korytnicy, KGW Jaworzanki w Jaworzu, KGW w Woli Cygowskiej, KGW Redzikowo z ramienia Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, KGW w Brzezinach – Betulanki.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają również Panie z:

Kapeli Kanka Franka – duet muzykantek – Małgorzaty Makowskiej (harmonia pedałowa) i Magdaleny Balewicz (bębenek obręczowy, baraban), wykonujących tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której uczyły się bezpośrednio od mistrza. Grają też melodie poznane podczas swoich muzycznych podróży po całej Polsce.

Zespołu Śpiewaczego Babiczanki z Babic – w obecnym składzie zespół funkcjonuje od 2019 roku. To 15 osobowa grupa kobiet chcących kultywować dawne pieśni. Dzięki dużemu zaangażowaniu członkiń i pomocy organizacyjno-merytorycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy Zespół prężnie się rozwija z nadziejami na kolejne sukcesy.

Kapeli Zedel/Gomadzka/Maciejczak/Rosik – prym wiedzie tu Wiesława Gromadzka, mistrzyni, jedyna muzykantka starszego pokolenia grająca na harmonii trzyrzędowej pedałowej, przy tym śpiewająca starodawne przyśpiewki i piosenki. Podczas koncertu kapela zagra tradycyjny repertuar z Radomszczyzny i okolic Wieniawy, m.in.: mazurki z przyśpiewkami, polki, walczyki, jak i piosenki o życiu i miłości. Wystąpi w składzie: Katarzyna Zedel – skrzypce, śpiew, Wiesława Gromadzka – harmonia trzyrzędowa pedałowa, śpiew, Monika Maciejczak – skrzypce i Katarzyna Rosik – bębenek, śpiew.

Kapeli Lunaria – to żywiołowy skład muzykancki prezentujący muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski, Ziemi Sieradzkiej, Radomszczyzny, Podkarpacia i Kujaw. Kapelę współtworzą: Dominika Oczepa – skrzypce, bęben, śpiew; Maria Stępień – skrzypce, bęben osznurowany, bęben obręczowy, śpiew; Joanna Szaflik – śpiew, basy, bęben obręczowy.

Z kolei o urodę naszych gości zadba pani Beata Podsiadły z firmy – Akademia 4 Pory Roku, która przeprowadzi warsztaty rękodzielnicze z wyrobu kremów i soli kwiatowo-ziołowych.

Będzie więc coś dla ciała i coś dla ducha.

Serdecznie zapraszamy!