Zespół śpiewaczy „Pokolenia” został założony w 2012 roku w Biesalu, gmina Gietrzwałd. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Powstał z inicjatywy kobiet, które miały chęć spotykania się, utrzymania więzi pokoleniowej i kultywowania tradycji. Od 4 czerwca 2019 roku funkcjonuje jako Koło Gospodyń Wiejskich w Biesalu Pokolenia.

 

Panie zajmują się tworzeniem wyrobów rękodzielniczych – szydełkują, malują obrazy na płótnie, układają piękne kompozycje kwiatowe. Biorą udział w wielu konkursach kulinarnych np. „Dziedzictwo na talerzu”, „Wielkanocne frykasy”.

Angażują się w życie swojej gminy. Uczestniczyły w procesji odpustowej w Gietrzwałdzie związanej z 140-leciem Objawień Maryjnych i 50 rocznicą Koronacji Obrazu. Występowały w Domach Pomocy Społecznej i szpitalach – Grazymy, Jonkowo, Barczewo i Biesal, jak również na Dożynkach Wojewódzkich województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynku, Dożynkach Gminy Gietrzwałd, Dożynkach parafialno-sołeckich w Łęgutach, Dożynkach Gminnych Gminy Miłomłyn, uroczystościach w Starostwie Powiatu Olsztyńskiego oraz Szkole Podstawowej w Biesalu. Były gośćmi audycji „Jedyne takie miejsce” nadawanej na żywo z Gietrzwałdu przez Polskie Radio Program 1. Wsparły Finał WOŚP sztab w Biesalu. W okresie świątecznym śpiewają w kościołach kolędy.

Ponadto Panie wzięły udział w:

• przeglądach chórów i zespołów śpiewaczych np. Jeziorny, Morąg, Stawiguda;
• festynach w Olsztynie w parku Nasze Jakubowo i Targu Rybnym;
• wielu wydarzeniach związanych z wręczaniem nagród lub grantów, np. w Urzędzie Marszałkowskim;
• Festiwalu Kultur (2018 rok) zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą. Zespół zajął III miejsce spośród 20 z całego województwa;
• uroczystości w Licheniu w trakcie ogólnopolskiego zjazdu KGW i innych organizacji kobiecych;
• Dniach Sołtysa w Arenie Expo w Ostródzie;
• Przeglądzie Pieśni Obrzędowej Ziem Radomskich na zaproszenie Wójta Gminy Mirów;
• Krajowej Wystawie Rolnictwa i Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie (2021 rok) na zaproszenie NIKiDW.

KGW w Biesalu wraz z Warmińsko-Mazurską Izbą Rolniczą z Olsztyna, Urzędem Gminy oraz Stowarzyszeniem „Piękny Most” z Sząbruka było współorganizatorem Festiwalu Kultur Warmia, Mazury, Powiśle „U Noju Na Warniji”, który odbył się w amfiteatrze w Gietrzwałdzie.
Za promocję swojej gminy i województwa warmińsko-mazurskiego poza ich granicami oraz kultywowanie tradycji członkinie Koła otrzymały z rąk wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Pani Wioletty Śląskiej-Zyśk wyróżnienie i podziękowanie, a od samorządu województwa pieniądze na uszycie strojów warmińskich.

 

Panie wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „Polska od Kuchni”, gdzie występowały w czterech konkurencjach. W dwóch zajęły II i III miejsce z ich województwa. Były organizatorkami i uczestniczkami warsztatów kulinarnych, np. „Krok po kroku do tradycji Warmii i Mazur” w ramach grantu marszałka dla KGW. Szkoliły się pod okiem mistrza kuchni Macieja Maciejewskiego oraz poszerzały swoją wiedzę na Warsztatach Eko-Zielarskich.

Uczestniczyły w rożnych konferencjach i szkoleniach organizowanych dla KGW przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników i Organizacji Rolniczych w Olsztynie oraz w Akademii Kobiet Wiejskich zorganizowanej przez Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie.
Panie ściśle współpracują ze Stowarzyszeniem Piękny Most. Swoje wypieki, rękodzieło wystawiają na rożnych kiermaszach w Gietrzwałdzie, wiosennych targach ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach” w Olsztynie czy jesiennych targach Rolniczych w Gryźlinach.

Oprac. Teresa Przyczyna
Fot. Z arch. KGW Pokolenia z Biesalu