Spokój ducha tworzy właściwe wartości, właściwe wartości prowadzą do właściwych myśli. Właściwe myśli prowadzą do właściwych działań” – Mark Richardson

KGW „Jagodzianki” w Jezierzanach powstało niedawno, bo w sierpniu 2019 roku. Naszą przewodniczącą jest pani Ludwika Manuszewska. To Ona założyła Koło i nadała nazwę pochodzącą od swoich umiejętności cukierniczych. Jej jagodzianki nie mają sobie równych!

A czym my zajmujemy się na co dzień? Reprezentujemy wszystkie specjalizacje, ale przede wszystkim jesteśmy mieszkankami wsi, gospodyniami, które także pracują zawodowo lub już ,,odpoczywają” na emeryturach. Są wśród nas także mężczyźni, którzy wspomagają Koło w wielu pracach związanych z naszą działalnością. Staramy się kultywować święta, niektóre obyczaje wiejskie i przede wszystkim reprezentować wieś podczas różnego rodzaju aktywności. Jednym z celów statutowych jest działalność kulturalna i sportowa na rzecz rodzin wiejskich, toteż szczególnie na ten cel pozyskujemy środki z wielu konkursów i grantów ogólnopolskich, wojewódzkich czy gminnych.

 

W grudniu 2021 roku na dobre rozpoczęłyśmy naszą aktywność, po pandemii Covid-19, wizytą w Teatrze Bałtyckim w Koszalinie i sztuką według twórczości Juliana Tuwima „Lokomotywa nie dla dzieci”. Do grudnia 2022 roku zrealizowaliśmy kilka projektów konkursowych i grantowych, z których finanse w całości zostały przeznaczone na rzecz mieszkańców naszej wsi i pobliskich wiosek z Gminy Postomino. Współorganizowaliśmy razem z Radą Sołecką wsi i mieszkańcami otwarcie świetlicy wiejskiej (21 maja 2022 r.) oraz „Święto Ryby” w Jezierzanach (30 lipca 2022 r.), które zostało reaktywowane po dwóch latach nieobecności w kalendarzu wydarzeń Gminy. W czerwcu 2022 roku wybraliśmy się wraz z mieszkańcami wsi i pobliskich miejscowości na spektakl „Żona potrzebna od zaraz” – śmiechu było co nie miara!

Z tremą, ale i pasją sportową skorzystaliśmy z Programu Społecznik zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza – w ramach tego programu zorganizowaliśmy zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych, również dla dzieci uchodźców ukraińskich, pn. „Bądź jak Iga Świątek! Bądź jak Elina Svitolina!”. Nasi członkowie i członkinie oraz pan Adrian Pawłowski – sołtys Nosalina, w ramach wolontariatu pracowali jako instruktorzy tenisa ziemnego przez półtora miesiąca (27 czerwca – 15 sierpnia 2022 r.), umilając czas wakacjuszom i urlopowiczom. Byli z nami Polacy i goście z Ukrainy, Niemiec i Anglii. Kupiliśmy także ławki dla obserwujących zmagania naszych tenisistów i medale na zakończenie projektu.

 

Napisaliśmy, wspólnie z naszym kolegą i równocześnie członkiem Rady Sołeckiej, Marcinem Klinkoszem tzw. grant sołecki, w wyniku, którego na terenie przy świetlicy wiejskiej powstała altana dla mieszkańców i turystów. Prace społeczne przy przygotowaniu terenu pod altanę wykonywali męscy przedstawiciele wsi, z sołtysem naszej wsi Jezierzany na czele, jako organizatorem prac budowlanych. Zrealizowaliśmy projekt, we współpracy z CKIS w Postominie oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach inicjatywy „Kultura tu i teraz”. Efektem naszej pracy był też wyjazd do Teatru Nowego im. Witkiewicza w Słupsku na sztukę „Dekorator” oraz dwa warsztaty rękodzieła (szydełko i makrama).

Byliśmy również autorami projektu „Wieś z kulturą w tle” w ramach konkursu ogłoszonego przez Gminę Postomino i otrzymaliśmy znaczące dofinansowanie, dzięki któremu mogliśmy pojechać do Muzeum Pomorza Środkowego, gdzie wraz z dziećmi klas 1-3 ze SP w Jarosławcu oraz innymi chętnymi odwiedziliśmy Swołowo i uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych – dawna kuchnia na Pomorzu.

Zorganizowaliśmy 2 ogniska jesienne, w tym jedno na terenie zagrody pomorskiej oraz wyjazd do Słupska do Teatru Nowego na sztukę „Opowieść wigilijna” (wzięły w nim udział 44 osoby – dzieci , młodzież i dorośli z terenu Gminy). Zaprosiliśmy psycholożkę, panią Dorotę Pol na wykład o uzależnieniach oraz wspomogliśmy organizację szkolenia gminnego na temat metodologii pisania projektów – głównym koordynatorem była pani Małgorzata Wojciechowska. Zorganizowaliśmy przy pomocy finansowej #pracowniasamorządowa w Koszalinie nieodpłatny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, dla wszystkich organizacji z terenu Gminy. Szkolenie zakończyło się rozdaniem certyfikatów i ważnym wnioskiem uczestników – trzeba zakupić defibrylator, aby był w każdej wsi! Ze szkolenia finalnie skorzystało 6 organizacji pozarządowych.

 

Wzięliśmy udział w warsztatach doskonalących umiejętności kulinarne, związane z kuchnią regionalną Polski i Gruzji w www.kucharztop w Słupsku. Próbowaliśmy też swoich sił w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Kubek dzbanek czy makatka, rękodzieło to jest gratka” – repezentująca nas koleżanka przygotowała piękną pracę szydełkową. W konkursie gminnym na film „Nie czas na nudę” uzyskaliśmy, dzięki Państwu Łukaszowi i Ewelinie Ziębom oraz Marcie Choroszczyńskiej wyróżnienie i podarek finansowy. Z zapałem zaprezentowaliśmy nasz stół wigilijny w I Pokazie Stołów Wigilijnych w Postominie, gdzie doceniono nasz udział i obdarowano dyplomem oraz prezentem.

Od dwóch lat gramy z WOŚP i z CKiS, wystawiamy na licytację nasze produkty ofiarowane przez członków i członkinie Koła. Braliśmy udział w akcji Masz Głos i uczestniczyliśmy w akcjach i szkoleniach na temat funkcjonowania obywateli w społeczeństwie demokratycznym, organizowanych przez tę organizację pozarządową. Przez ten rok działania zakupiliśmy wiele urządzeń potrzebnych Kołu i wsi – sprzęty kuchenne i AGD, sprzęty sportowe, materiały papiernicze, plastyczne i dekoracyjne. Systematycznie wzbogacamy nasz „kołowy” majątek po to, by służył wszystkim mieszkańcom naszej wsi Jezierzany i nie tylko – chętnie wypożyczymy potrzebującym.

Współpracujemy z Gminą Postomino, Centrum Kultury i Sportu w gminie i innymi organizacjami pozarządowymi, tj. OSP i innymi kołami, Klubem Ekonomii Społecznej w Zakrzewie, Pracownią Pozarządową w Koszalinie. Promujemy swoją organizację na Ogólnopolskim Forum Kół Gospodyń Wiejskich (jesteśmy wpisani do bazy kół z województwa zachodniopomorskiego), w gazecie lokalnej Szept Postomina, w Internecie. Prowadzimy konto na fb i tam dzielimy się informacjami na temat aktualnych wydarzeń, naszych pomysłów i aktywności.

Zapraszamy serdecznie i zachęcamy do zapisywania się do naszego Koła, ponieważ mamy świadomość, że to młodzi są przyszłością wsi. Marzymy, aby Koło rosło w aktywnych członków i członkinie – chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Naprawdę warto!

Oprac. Marta Choroszczyńska

Fot. Z Arch. KGW „Jagodzianki” z Jezierzan