„Baby z gór” z pasją, energią i pomysłami postanowiły połączyć siły, by dzieląc się cząstką siebie, swoją wiedzą, umiejętnościami i czasem, móc działać na rzecz innych, a przy tym z przyjemnością robić coś dla siebie.

Koło Gospodyń Wiejskich Babiniec-Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 24 maja 2019 roku, jako wspólna inicjatywa 16 Pań z miejscowości Czarna Górna, Czarna Dolna i Polana w powiecie bieszczadzkim. Nazwa Babiniec według Słownika Języka Polskiego oznacza żartobliwie ,,zbiorowisko kobiet” co w ich przypadku sprawdza się w 100 procentach. W skład Koła wchodzą osoby z zespołu Babiniec z Czarnej Górnej oraz Grupy Inicjatywno-Twórczej GIT Czarna Dolna i Przyjaciele. Tworząc Koło jego członkinie zaczerpnęły doświadczenie i mądrość życiową od seniorek ze starego Babińca oraz zapał i entuzjazm, którą wniosły młodsze Panie z GIT-u. I tak oto powstała nazwa stanowiąca zlepek dwóch aktywnych grup z Gminy Czarna KGW Babiniec-Czarna i Przyjaciele. Obecnie Koło liczy 24 członkiń. Prezesem od początku jego istnienia jest Dorota Plucińska.

Jak zapewniają: my kobiety wiejskie widzimy więcej, często szybciej reagujemy, mamy energię do podejmowania działań wykraczających poza nasze domowe pielesze i komfort osobisty. Dzięki możliwości działania, jakie daje nam przynależność do Koła realizujemy swe pasje i marzenia, wspieramy i dzielimy się swoimi doświadczeniami i sukcesami, doskonalimy się w wybranych dziedzinach. To również sposób na budowanie wieloletnich więzi społecznych, nie tylko między sąsiadkami.

Od samego początku swej działalności Koło bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, gminnej i powiatowej poprzez udział w wydarzeniach takich jak sprzątanie miejscowości, wspólne ubieranie choinki, zbiórki społeczne czy działania na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii. W ramach inicjatyw profilaktycznych jako pierwsze w gminie Czarna podjęło się szycia maseczek, które zostały następnie przekazane do szpitala powiatowego w Ustrzykach Dolnych oraz trafiły do wszystkich seniorów w Gminie Czarna. Panie zorganizowały również festyn rodzinny w Czarnej Dolnej ,,Szczepimy się z KGW”.

Tuż po wybuchu konfliktu wojennego na terenie Ukrainy jako jedne z pierwszych organizacji obywatelskich uczestniczyły w bezpośrednich działaniach pomocowych, najpierw dystrybuując na przejściu granicznym w Krościenku ciepłe posiłki, napoje, koce, odzież, a potem przez 3 miesiące, pełniąc dyżury w ośrodkach recepcyjnych na terenie powiatu bieszczadzkiego. Pracowały również w gminnych punktach zbiórki darów dla obywateli Ukrainy.

Koło jest jednym ze współorganizatorów dużej imprezy kulturalnej: Bieszczadzki Festiwal Sztuk odbywającej się w pierwszą sobotę sierpnia w Czarnej Górnej oraz Bieszczadzkiej Sobani – wydarzenia promującego dorobek kultury Bojkowskiej, obecnej do tej pory w ich gminie. Na urządzonych przez Panie stoiskach można posmakować dań regionalnych takich jak: knysze, babka ziemniaczana, fuczki, proziaki czy różnego rodzaju pierogi. W 2018 roku Koło zdobyło I nagrodę w konkursie na najlepszą potrawę regionalną podczas imprezy plenerowej Smak na produkt – promocja i rozwój obszaru w zakresie dziedzictwa, turystyki i kulinariów w Baligrodzie.

W trakcie wydarzeń plenerowych członkinie Koła chętnie dzielą się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu rękodzieła, prowadzą otwarte warsztaty z makramy, malowania magnesów, decoupage’u. Są po trosze ambasadorkami folkloru, miejscowej tradycji, kultury i kuchni. Nie zapominają również o samorozwoju – wyjeżdżają na koncerty, do teatru, na wyjazdy studyjne np. do Zakopanego, Lublina, Zamościa. Uczestniczą w kursach, szkoleniach i konferencjach.

Dzięki wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich Koło zyskało osobowość prawną i mogło sięgać coraz śmielej po zewnętrzne środki finansowe na prowadzenie swych działań statutowych:

W 2019 roku Koło realizowało dwa mikrogranty:

Nasze bezpieczne i aktywne miejsce na ziemi realizowane w ramach projektu pn.: „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2019” – dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych,
Rozkręcamy bieszczadzką ekonomię społeczną – inicjatywa dofinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Granatowego realizowanego przez Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Jaśle.

W 2020 Koło pozyskało środki z Programu Działaj Lokalnie na zadanie pn. Tu przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a także fundusze na organizację Festynu Rodzinnego Szczepimy się z KGW.

W 2021 roku Panie zakończyły realizację zadania Budowa obiektu służącego organizacji imprez plenerowych wraz z zagospodarowaniem terenu w m. Czarna Górna, której koszt w całości sfinansowany został ze środków zewnętrznych pochodzących z „Europejskiego Funduszu Rolnego: Europa inwestująca w obszary wiejskie na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich”. W ramach tej operacji powstał piękny, nowoczesny amfiteatr i widownia, a teren został wyposażony w elementy małej infrastruktury oraz lampy solarne.

Rok 2022 to realizacja dwóch kolejnych projektów: PomagaMy – wsparcie dla uchodźców z Ukrainy współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności (przeznaczone na zakup sprzętu gastronomicznego) oraz Zakup wyposażenia do działalności kulturalnej dla KGW Babiniec Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach zadania zakupiony został podest taneczny do imprez plenerowych.

Członkinie Koła śmiało mogą powiedzieć, że wiele ważnych i dobrych rzeczy udało się już zrealizować, ale jeszcze wiele pomysłów i zadań przed nimi. Mają nadzieję, że historia ich Koła będzie dowodem na to, że małymi kroczkami można zmieniać otoczenie. W grupie można się rozwijać i realizować swoje pasje i marzenia. Jeśli tylko mocno się czegoś chce to wszystko można RAZEM.

Dorota Korżyk
Członek KGW Babiniec Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej