Wyruszamy w „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” – wystawa jubileuszowa z okazji 5-lecia działalności Instytutu w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W tym roku mija 5 lat działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą „Polonika”. Jednym z elementów obchodów jubileuszu jest wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA”, której wernisaż odbył się 16 grudnia br. na Krakowskim Przedmieściu 66. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Co wspólnego może mieć dzwon w jednym z wiedeńskich kościołów, dziennik słynnego etnografa, pomnik inżynierów w Peru i stacja hodowli jedwabników w stolicy Gruzji? Dlaczego są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą? Zapraszamy w podróż do miejsc, gdzie znajdują się materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego objęte opieką przez Instytut Polonika. Wystawa, którą przygotował Instytut z okazji jubileuszu, jest próbą pokazania jego przekrojowej działalności realizowaną w ramach trzech programów strategicznych: Badania, Ochrona, Popularyzacja.

Wśród starannie wyselekcjonowanych obiektów na wystawie poznamy historie nie tylko obiektów jak np. kolegiaty w Żółkwi, kaplicy Barczewskich we Lwowie, czy kościoła pw. Św. Ducha w Wilnie, ale także sylwetki osób, których wkład w dziedzictwo kulturowe za granicą jest olbrzymi, jak choćby Sary Lipskiej czy Władysława Teodora Bendy.

Wystawa plenerowa „Podróż w nieznane” zabiera widza na wyprawę śladami Polaków w świecie. Odwiedzamy Europę (Ukrainę, Francję, Włochy, Litwę), Amerykę Północną oraz Azję, gdzie odnajdujemy budynki, malowidła, projekty strojów, projekty wnętrz, nagrobki oraz inne ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków.

Wystawa jubileuszowa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” składa się z dwóch części – outdoorowej – złożonej z osiemnastu wielkoformatowych plansz prezentujących wybrane projekty Instytutu oraz części multimedialnej znajdującej się w sali im. Marii Curie-Skłodowskiej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W przestrzeni edukacyjno-multimedialnej zaprezentowane zostaną m.in filmy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczące materialnego dziedzictwa kulturowego za granicą, a także będą odbywać się darmowe warsztaty tematycznie związane z polonikami.

W ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu
Polonika.
Projekt graficzny wystawy outdoorowej: Katarzyna Brzostowska
Projekt graficzny przestrzeni edukacyjno-multimedialnej: dr hab. Barbara Kowalewska,
prof. ASP
Projekt merytoryczny folderu: Anna Ekielska

Partnerem wystawy jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Strategicznym patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A
Patroni medialni: PAP, dzieje.pl, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Warszawa, RDC,
Spotkania Z Zabytkami, siodma9.pl