Przepiękne, historyczne wnętrza XVII-wiecznego, barokowego Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie 28 grudnia wypełniły melodie tradycyjnych, polskich kolęd i pastorałek, i tych bardzo dobrze wszystkim znanych, i tych mniej, choć równie pięknych. „Ludowe kolędowanie” zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Bogaty program przygotowały i wykonały zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach, którego dyrektorem jest Pani Katarzyna Sosnowska. Wysoki poziom artystyczny zaprezentował Zespół Śpiewaczy „Klepisko” pod kierownictwem Pana Mieczysława Tkacza, z którego grona solistki – Panie Irena Janus i Mira Urbanik popisały się swoimi walorami wokalnymi w występach indywidualnych. Akompaniował duet w składzie: Beata Garbacz-Hebda (skrzypce) i Leszek Łegowik (akordeon).

Wielki podziw i uznanie wzbudziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kłomnice pod batutą Pani Aleksandry Stępień, a dwie instrumentalistki Wiktoria Piras (saksofon altowy) i Weronika Kowalik (klarnet) z dużym animuszem wykonały również partie solowe. Gromkim aplauzem publiczność nagrodziła młode solistki: Milenę Bąk, Patrycję Pałuszkę i Michalinę Juchnik.

Po zakończeniu występu licznie zgromadzona publiczność nie szczędziła artystom gorących pochwał, podziękowań i pozytywnych opinii.
Całość poprowadził Pan Przemysław Szymonik, muzyk, między innymi, Kapeli Ludowej „Rybnianie”, konferansjer i organizator wydarzeń muzycznych.
Wydarzenie przygotowało Biuro Regionalne NIKiDW w Częstochowie, a mogło się ono odbyć dzięki uprzejmości i życzliwości Księdza Proboszcza Dawida Kövera.

„Ludowe Kolędowanie” w Mstowie objęła honorowym patronatem Pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Koncert był transmitowany na żywo za pośrednictwem profilu Instytutu na Facebooku, na którym nagranie jest cały czas dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/NarodowyInstytutKulturyiDziedzictwaWsi/videos/496684309257755

 

Tekst i fot. Łukasz Giżyński, Biuro Regionalne w Częstochowie