Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pragnie przedstawić wyjątkową ofertę wydawniczą. Każda z publikacji NIKiDW pokazuje piękno polskiej tradycji, z jej niezwykłymi ludowymi zwyczajami i obrzędami. Oferta jest skierowana zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki”

Na platformie klasycznego memory stworzyliśmy grę, dzięki której dowiecie się czym bawili się nasi dziadkowie i nasze babcie. Razem z nami poznajcie tajemniczy i wielobarwny świat zabawek ludowych. Nasza gra pozwoli nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale również, dzięki dołączonej do niej książeczki z opisami, dostarczy wielu cennych informacji na temat różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi.

Puzzle „Kolędnicy”

Czy wiecie, że Kolędnicy chodzili dawniej po domach w przebraniach i w zamian za smakołyki wyśpiewywali kolędy i pastorałki lub prezentowali scenki bożonarodzeniowe. Zwyczaj ten był znany we wszystkich regionach Polski, różnił się tylko repertuarem, strojami oraz treścią życzeń. Bardzo popularna była maszkara zwana turoniem – rogate, czarne, włochate zwierzę
z kłapiącą paszczą. Kolędnicy często przebierali się także za zwierzęta, diabła lub anioła. Podczas układania „Kolędników” warto dokładnie obejrzeć kostiumy i zastanowić się kogo przedstawiają?

Książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”

Książka zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Bajki te nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzają młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Wielkim atutem wydawnictwa są ilustracje. Ich autorką jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wydawniczą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dostępną na stronie: https://nikidw.edu.pl/sklep/

Zapraszamy do zakupów!