11 grudnia w siedzibie Instytutu odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Przepiękne ozdoby choinkowe wykonane przez twórców ludowych, pyszne smakołyki świąteczne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz kolędy wyśpiewane przez Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” z Łowicza to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na naszych gości.

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, wypełniony tradycją i rodzinnym ciepłem. Taka właśnie atmosfera panowała podczas zorganizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Jarmarku Bożonarodzeniowego. Dodatkowego uroku dodał pierwszy w tym roku śnieg, który pokrył ulice Warszawy.


W ubiegłą niedzielę podcienia oraz dolny hol budynku, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 rozbłysnęły wieloma kolorami, a to za sprawą twórców ludowych, którzy przywieźli do Warszawy swoje arcydzieła. Można było kupić przepiękne bombki choinkowe malowane wzorem opolskim wykonane przez Sabinę Karwat, ozdoby ze słomy i bibuły przygotowane przez Wiesławę Kucharzyk i Małgorzatę Majewicz-Krajewską, drewniane rzeźby i szopki stworzone przez Bogumiłę Leśnak, ozdoby i akcesoria z koronki klockowej autorstwa
Magdaleny Cięciwy i Marii Sikorskiej oraz różnego rodzaju przedmioty dekorowane wzorem łowickim wykonane przez Marię Ciechańską.


Odwiedzający nasz kiermasz mieli też okazję posmakować powideł olenderskich, które znalazły się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pochodzące z
Gospodarstwa pod Jastrzębcem Andrzeja Ciołkowskiego, pysznych miodów z pasieki Tadeusza Gwiazdy oraz przysmaków przygotowanych przez KGW „Korniczanki” i KGW „Nowinka” z Nowego Ciechocinka.


W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich kolędy w wykonaniu
Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza. Nie lada atrakcją było pojawienie się na Krakowskim Przedmieściu Brodaczy ze Słowatycz, którzy zaczepiali przechodniów, składając im życzenia świąteczne i winszując powodzenia w nowym roku. Łatwo było ich rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie – bujnej brodzie, symbolizującej długie życie, duże doświadczenie i bogactwo przeżyć, ogromnym kapeluszu z kwiatami, masce z długim nosem, kożuchu i długim kiju.

 

Na stoisku Instytutu swoją premierę miała gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki”, która pozwala na poznanie różnorodnej i pięknej sztuki ludowej polskiej wsi. Zainteresowaniem cieszyła się również książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” oraz puzzle „Kolędnicy”, które okazały się być doskonałym prezentem pod choinkę.

Dziękujemy wszystkim wystawcom, artystom oraz przybyłym gościom za udział w naszym wydarzeniu.

Zapraszamy w przyszłym roku!

 

Tekst: Joanna Szymańska-Radziewicz
Fot. Tomasz Rutkowski