Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na „Golubsko – Dobrzyński Jarmark Bożonarodzeniowy”, który odbędzie się w sobotę, 17 grudnia 2022, w godz. 10:00 – 16:00 w Parku na Placu Tysiąclecia w Golubiu – Dobrzyniu.

W ramach Jarmarku odbędą się warsztaty wikliniarstwa, malarstwa na szkle, tworzenia ozdób choinkowych ze słomy i opłatka, stroików, tradycyjnych pająków oraz wykonywania zabawek drewnianych. Zajęcia te będą prowadzone przez twórców, którzy podtrzymują dawne tradycje sztuki bożonarodzeniowej.

Zaplanowano także warsztaty ilustratorskie dla dzieci, które poprowadzi Jola Richter-Magnuszewska, autorka ilustracji do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” wydanej przez Instytut.

Jak to, na jarmarku, zostaną wystawione liczne stoiska. Koła Gospodyń Wiejskich wezmą udział w konkursie ,,NA NAJSMACZNIEJSZĄ TRADYCYJNĄ POTRAWĘ WIGILIJNĄ”. Będą również sprzedawać przygotowane przez siebie potrawy świąteczne. Natomiast na stoiskach twórców ludowych będzie można zakupić rękodzieło. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przygotuje stoisko ze swoimi publikacjami. Dla najmłodszych będzie to gra pamięciowa „Tradycyjne zabawki”, książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” oraz puzzle.

Zaplanowano także koncert kolęd w wykonaniu „Kapeli Chełmińskiej”.