W minioną sobotę w Szczyrku było bardzo kolorowo, głośno i w końcu zapachniało świętami. Wszystko to za sprawą organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Beskidzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Wydarzenie obfitowało w wiele wyjątkowych atrakcji. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały mnóstwo świątecznych przysmaków, które nieodpłatnie można było degustować. Nie zabrakło również zachwycających swoim zapachem i smakiem wyrobów lokalnych rzemieślników.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się pokazy tradycyjnych grup kolędniczych – Dziadów Żywieckich i Kamieńcoków z Milówki. Wieczorem zaprezentowano również obrzęd „Po kolyndzie” przygotowany przez laureata Nagrody im. Oskara Kolberga, Antoniego Gluzę wraz z zespołem.

Przez cały czas trwania Jarmarku w karczmie Stary Młyn odbywały się warsztaty przygotowywania ozdób świątecznych, a na scenie zespoły regionalne prezentowały swój bożonarodzeniowy repertuar. Pod wieczór rozdano wszystkim chętnym śpiewniki kolęd i pastorałek i rozpoczęło się wspólne góralskie kolędowanie. Atmosfera była wspaniała. Na zakończenie jarmarku zespół Bartnicky zaśpiewał świąteczne hity w nowoczesnej aranżacji.

Przez cały czas trwania Jarmarku obecny z nami był Świąteczny Konwój Radia Zet z licznymi atrakcjami dla małych i dużych.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!

Tekst: Marcin Filip
Fot. Dominik Imielski