Już w najbliższą niedzielę, 4 grudnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Gmina Poczesna zapraszają na „Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej”, który odbędzie się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Poczesnej (powiat częstochowski), ul. Szkolna 2. Zapraszamy w godzinach od 12:00 do 18:00.

Na swoich straganach Panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich będą wystawiały swoje wyroby kulinarne i rękodzielnicze, wszystko w klimacie motywu przewodniego wydarzenia, czyli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W programie dodatkowo: prezentacje twórczości ludowej z regionu częstochowskiego, występy na scenie zespołów śpiewaczych i instrumentalnych działających przy gminnych ośrodkach kultury oraz warsztaty rękodzielnicze przygotowane przez Panie z KGW. W repertuarze tradycyjnych kolęd i pastorałek zagra również Kapela Ludowa „Rybnianie” z wokalistką Katarzyną Szymonik.

Dla wszystkich zainteresowanych, wspólnie z Oddziałem Terenowym KOWR w Częstochowie, organizujemy konkurs na najładniejszy stroik świąteczny. Czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

Zachęcamy również do udziału w warsztatach ilustratorskich z Panią Jolantą Richter-Magnuszewską w dwóch blokach tematycznych:

  1. w godz. 12:15-13:15 – „Świeć nam gwiazdko”, podczas których dowiemy się: „Co symbolizuje świąteczna gwiazdka? Dlaczego była ważnym atrybutem kolędników? I którego dnia najbardziej jej wypatrujemy? Na te i inne świąteczne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi, a potem zrobimy swoją gwiazdkę.  Przestrzenną i bardzo kolorową. Może rozświetli nam najdłuższą w roku noc?”;
  2. w godz. 14:15-15:15 – „Janioły, anioły i anielice”, w trakcie których prowadząca opowie o: „zwyczajach i Bożonarodzeniowych tradycjach. Zastanowimy się kto przynosi nam prezenty na Podkarpaciu i w innych regionach Polski. Porozmawiamy o aniołach, a potem…zrobimy je sami, z papierów, sznurków i innych materiałów.  Przy pomocy nożyczek, kleju i wyobraźni. Może umilą nam czekanie na Boże Narodzenie i pomogą w przygotowaniach do Świąt?”.

Zgłoszenia do udziału w zajęciach prosimy wysyłać na adres: lukasz.gizynski@nikidw.edu.pl.

Wydarzenie odbędzie się przy udziale KOWR Oddział Terenowy w Częstochowie, który w ramach akcji „Polska smakuje” zaprosił polskich producentów żywności.

„Jarmark Bożonarodzeniowy Ziemi Częstochowskiej” Honorowym Patronat objęła Pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Łukasz Giżyński