W dniach 3-4 grudnia 2022 roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie 41. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia o charakterze międzynarodowym jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Tegoroczna edycja Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego będzie podwójnie uroczysta, bowiem zbiegnie się z 60-leciem istnienia głównego organizatora – Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
To niezwykłe konkursowe wydarzenie jest okazją do sprawdzenia swoich umiejętności muzykalnych na nietypowych instrumentach ludowych. Służy również podtrzymaniu i propagowaniu tradycji adwentowego grania na ligawkach.

3 grudnia rozpoczną się przesłuchania uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych w kategorii: ligawki, trąby oraz inne instrumenty pasterskie. W tym roku udział w zmaganiach konkursowych wezmą udział zespoły reprezentujące różne regiony Polski: pomorski, śląski oraz podhalański oraz zespoły ze Słowacji i Szwajcarii. Jest to dosyć rzadka okazja, aby doświadczyć w jednym miejscu uroków muzyki Alp Szwajcarskich – rogów alphorn, słowackich fujar i innych rogów pasterskich. Wśród osób indywidualnych, uczestniczących w przesłuchaniach, pojawią się uczestnicy m.in. ze Szwajcarii, Słowacji, Holandii, Litwy, Estonii, Finlandii i różnych regionów Polski

Przez cały dzień będą się odbyć koncerty znamienitych zespołów z kraju i za granicy. Zaszczycą swoją obecnością:
• Zespół „Bačovské Cifry” ze Słowacji
• Regionalny Zespoł „Koniaków” z Koniakowa
• Zespół „Pleskota” z Chmielna
• Kapela góralska z Podhala
• Zespół „Alphorn Experience” ze Szwajcarii

4 grudnia odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników sobotniego konkursu oraz finałowy koncert galowy.

Serdecznie zapraszamy do Ciechanowca!

Szczegóły na stronie Organizatora:

41 Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego