Ostatni weekend był niezwykle obfity w wydarzenia organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. 18 listopada mieliśmy przyjemność gościć Państwa na zabawie kurpiowskiej w Pułtusku, a 19 listopada zaprosiliśmy na potańcówkę do Warszawy i Jeleśni.

18 września w Sali Maneż Domu Polonii w Pułtusku odbyła się Potańcówka z muzyką kurpiowską na żywo. Chętnych do zabawy nie brakowało. Bawili się zarówno starsi, jak i młodsi miłośnicy regionalnego folkloru i tradycji kurpiowszczyzny.

Potańcówkę poprzedziły warsztaty z tańca ludowego. Poprowadzili je Grzegorz Ajdacki i Janusz Pawlak, którzy pokazali uczestnikom jak się tańczy oberka, polkę galopkę, polkę, walczyka, olendra, fafura, powolniaka oraz podzielili się swoją wiedzą o kurpiowskich zwyczajach.

Podczas wydarzenia do tańca przygrywały: Kapela Puszcza Biała, Miód na Serce i Zawierucha. Tradycyjne tańce kurpiowskie prezentowały Zespoły Pieśni i Tańca: „Oberek” z Wyszkowa, „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej oraz Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła.
Licznie zebrani goście mieli też okazję posłuchać pięknej gry na harmonii pedałowej w wykonaniu Jerzego Święcha z Rząśnika, pasjonata tradycyjnych instrumentów ludowych oraz poznać widowiskową zabawę ludową – „gonienie poza stołem”.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk, który zna znaczenie muzyki tradycyjnej dla polskiej kultury. Katarzyna Saks – Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dziękując wszystkim za liczne przybycie i aktywne uczestnictwo w pierwszej potańcówce z warsztatami na kurpiowską nutę oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia wyraziła nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia w pułtuskim zamku będą kontynuowane.

 

W Warszawie zabawa trwała do północy. Rozpoczęła się od obrzędów nocy świętego Andrzeja zaprezentowanych w formie spektakli przez Zespół Ludowy „Zorza” z Dereźni oraz Zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, które wprowadziły przybyłych gości w nastrój andrzejkowej potańcówki. O godzinie 19.00 w Sali Odczytowej Instytutu rozbrzmiała muzyka zagrana przez najlepsze zespoły muzyczne z niemal całej Polski: Warnijsko Kapelę, Kapelę Trampolka, Kapelę Bursów, Kapelę Butrynów, Kapelę Koźlarską Adama Kaizera z Wielkopolski. Mimo mroźnej pogody tłumy warszawiaków i turystów przybyły na nasze wydarzenie, by wspólnie z Instytutem spędzić ten wieczór. O strawę dla ciała zadbały nieocenione panie z KGW ……Było gwarno, tanecznie i bardzo wesoło.

 

Tymczasem na drugim końcu Polski, w Jeleśni, nieopodal Żywca Instytut przygotował zabawę jaką jeszcze długo będą wspominać w Beskidach. Blisko dwieście osób tańczyło i śpiewało do muzyki przygrywanej na dudach przez wyśmienite beskidzkie kapele: „Skład niearchaiczny” oraz „Suska muzyka”. Oczywiście nie zabrakło muzykantów, którzy spontanicznie dołączali się do grających kapel prezentując swój doskonały warsztat muzyczny.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jeleśni zadbało także o coś dla ciała, czyli wspaniały regionalny poczęstunek. O północy wszyscy odtańczyli „Konia”. Atmosfera była niesamowita… Chyba trzeba to będzie powtórzyć.

 

 

Red. J.R.
Fot. Marcin Skrzecz
Fot. Danuta Matloch
Fot. Dominik Imielski