Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że właśnie ukazał się kolejny w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tematem przewodnim tego numeru są zagadnienia związane z kolekcjonerstwem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Pasja zbierania towarzyszy człowiekowi od zawsze, przy czym należy wyraźnie rozgraniczyć zbieractwo od kolekcjonowania. W tym pierwszym wypadku mamy bowiem do czynienia z gromadzeniem przedmiotów do własnego użytku, natomiast w tym drugim najważniejsze jest ocalenie ich od zapomnienia, poprzez kontakt z innymi odbiorcami.

Już od pierwszych stron magazynu prezentujemy sylwetkę prof. Mariana Pokropka, nestora polskiej etnografii, wybitnego autorytetu w tej dziedzinie, założyciela Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Cennych wiadomości na temat kolekcjonerstwa, w tym kolekcjonerstwa etnograficznego dostarcza artykuł dr Magdaleny Dolińskiej. W swoim tekście autorka podkreśla niebagatelne znaczenie tej dziedziny dla naszej rodzimej kultury.

W numerze poznamy także bardzo ciekawe placówki muzealne, które powstały z potrzeby serca, by pokazać jak wyglądało życie codzienne naszych przodków. I tak odwiedzamy Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance czy obejście Kazimiery Majewskiej z Krężnicy Jarej pod Lublinem. Miejsca i ludzi je tworzących przybliża nam w swoim materiale Małgorzata Orłowska.

Swoją cenną kolekcję medali upamiętniających tak ważne dla wszystkich rolników święto, jakim są dożynki, prezentuje w kolejnym artykule dr Hieronim Czerwieniec. Na straży zachowania tradycji stoi także Anna Staniszewska, twórczyni ludowa z Łowicza, której przepiękne hafty zdobią stroje słynnych zespołów folklorystycznych „Mazowsze” i „Śląsk”. O swoim zamiłowaniu, które zdominowało całe jej życie opowiada w rozmowie z Joanną Szymańską-Radziewicz.

Michał Winiarski, młody gospodarz i twórca Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego we Wsi Roztoka-Brzeziny w powiecie nowosądeckim, stypendysta pierwszej edycji Programu Stypendialnego „Mistrz-Uczeń” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi to kolejny entuzjasta w swojej dziedzinie. O ginących zawodach, pasji i młynarstwie opowiedział podczas rozmowy z Magdaleną Trzaską.

W dziele Twórczość zapraszamy do przeczytania wierszy Wandy Pomianowskiej, której poezja niosąca przesłanie miłości ojczyzny i…. pracy, z pewnością trafi do serca każdego z nas.

Życzymy miłej lektury!

Kwartalnik „Kultura Wsi” jest dostępny w sprzedaży.
Cena: 10 zł + koszty przesyłki.
Zamówienia można składać pod adresem:
? sklep@nikidw.edu.pl