Rozpleciny zamiast wieczoru panieńskiego? Czy dziś tradycyjny obrzęd ludowy sprzed 150 lat będzie mógł zainspirować narzeczonych, by obmyślając niebanalny i oryginalny wieczór panieński Państwo Młodzi mogli go spędzić wspólnie i w towarzystwie gości najbliższych ich sercu?

Do tej pięknej tradycji chcą powrócić mieszkańcy wsi Zagrody w powiecie puławskim, zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Zagrody Razem”, z którymi niedawno rozmawialiśmy na łamach www.nikidw.edu.pl

Koło na medal

Członkowie KGW odtworzyli dawny obyczaj swojego regionu dzięki wygranej w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Do pomocy w realizacji nagrania włączyło się Muzeum Wsi Lubelskiej. Chcąc najwierniej jak tylko można odtworzyć starodawny obyczaj, umiejscowiono go w warunkach oryginalnych: maleńkiej, jednoizbowej, wiejskiej chaty, w której musieli zmieścić się liczni goście współuczestniczący w obrzędzie oraz wspólnej zabawie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WIDOWISKA!

Materiał opublikowany dzięki KGW „Zagrody Razem”