Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi już po raz drugi uczcił Dzień Niepodległości z pieśnią patriotyczną na ustach. Razem z Międzypokoleniowym Zespołem Folklorystycznym „Cymbarka” z Cielądza znane wszystkim melodie, jak Rota, śpiewali zarówno młodzi, jak i nieco starsi mieszkańcy Warszawy oraz przybyli na tę uroczystość turyści.

Budynek Instytutu specjalnie na tę okoliczność został podświetlony w biało-czerwone barwy, dzięki czemu koncert przybrał wyjątkowo uroczysty charakter. Spacerujący Krakowskim Przedmieściem przechodnie urzeczeni muzyką płynącą z tarasu Instytutu zatrzymywali się by posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Międzypokoleniowego Zespołu Folklorystycznego „Cymbarka” z Cielądza.

Niektórzy ze wzruszeniem śpiewali je wraz z artystami. Można było usłyszeć znane wszystkim utwory takie jak: Białe róże, O mój rozmarynie, Piechota, Legiony czy Żołnierska kołysanka, jak również mniej znane patriotyczne pieśni ludowe – A wyjzyj ze matuliniu czy Scieni Dąbek, scieni.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego!


W tym miejscu warto dodać, że kilka godzin przed koncertem – o godz. 12.00 – przed gmachem Instytutu odśpiewano Hymn Polski….

a przez cały dzień wewnątrz budynku był usytuowany jeden z punktów 17. Przystanku Niepodległość: Gry miejskiej pt. „Zmierzch przed burzą” oraz gry dla dzieci „Mali reporterzy”, którego NIKiDW był Partnerem. 


Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy 11 listopada, przybyli tłumnie na Krakowskie Przedmieście 66, aby wspólnie z nami świętować ten dzień!

 

Joanna Radziewicz
Fot. Rafał Karpiński