Od 13 listopada w każdą niedzielę o godzinie 16:05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów będzie można posłuchać ludowych bajek z Podkarpacia. Opowieści pochodzą z książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” pierwszego tomu serii wydawniczej „Z Krainy Złotych Pól” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Autorką publikacji jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci. Wszystkie bajki pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej i zostały opowiedziane przez autentyczne bajarki (Stefanię Budę, Annę Cieślę, Zofię Wydro, Barbarę Sroczyńską). Treść książki pokazuje życie na dawnej podkarpackiej wsi oraz przybliża piękno polskiej kultury ludowej. Zawarte w niej ilustracje są dziełem znanej i cenionej na rynku wydawniczym dla dzieci ilustratorki, Joli Richter-Magnuszewskiej.

 

Interpretacją cyklu sześciu bajek ludowych zajęła się aktorka Teatru Maska w Rzeszowie Natalia Zduń. Wersję radiową przygotował zespół: Lidia Biały, Andrzej Zajdel i Jerzy Dziobak.

 

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji!

Fot. Z arch. Polskiego Radia Rzeszów