Wczytywanie

Kliszczacy – premiera filmu z cyklu „Kultura na Ludowo#Wspieram”

112 views

4 października 2022 r. zapraszamy na premierą kolejnego filmu z cyklu „Kultura na Ludowo#Wspieram”. Tym razem opowiemy o góralach kliszczackich. Start godz. 20.00 na kanale TVP3 Kraków!

Usytuowani obok Krakowiaków Zachodnich, Babiogórców, Zagórzan, w pobliżu Podhala i górali Babiogórskich czy Żywieckich, Kliszczacy utworzyli swoją własną kulturę mieszających się ze sobą sąsiednich kultur. Ten lud góralski zaciekawia strojem, muzyką i tańcem a twórczość ludowa, pielęgnowana do dzisiejszego dnia, nadal się rozwija. Teren Kliszczaków zamieszkuje wielu rzeźbiarzy, bibułkarek i hafciarek, dbających o zachowanie dawnych wzorów i przekazywanie kolejnym pokoleniom ich pięknych tradycji.

W poprzednich tygodniach mieliśmy przyjemność zapoznać Państwa z twórczością ludową Lubelszczyzny, Opolszczyzny, Wielkopolski i Kaszub. A przed nami jeszcze opowieść o Góralach Nadpopradzkich, na którą zapraszamy już dziś!
Celem produkcji jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej.

Cały film można obejrzeć także pod adresem:
https://krakow.tvp.pl/62975566/tworcy-ludowi-u-kliszczakow

 
pl_PLPolish