W sobotę 17 września w Toruniu odbyła się impreza, Pożegnanie lata ze smakiem. Zorganizowało ją Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu a współorganizatorem był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W samym centrum Torunia w godz. 12.00-17.00 na terenie skansenu toruńskiego „etnografika” można było symbolicznie pożegnać lato. W programie imprezy serwowano kilka smaków.

Był tam smak pracy w postaci ekspozycji prezentującej jak dawniej na wsi wyrabiano olej. Można było obejrzeć proces tłoczenia i zapoznać się z jego produktami poprzez posmakowanie świeżego oleju.

Smak świętowania odtworzyła inscenizacja „Dożynki u dziedzica” grupy „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin.

Smak zabawy dzieci poznały bawiąc się dawnymi zabawkami i zapoznając się z tradycyjnymi grami i zabawami dziecięcymi a dorośli podczas wielopokoleniowej Potańcówki z Kapelą „Dobrzeliniacy” z Żychlina.

Spacerując po wiejskich zagrodach można było natknąć się na stoiska z rękodziełem oraz z ekologiczną żywnością, regionalnymi przysmakami z bliższych oraz dalszych stron a nawet z produktami przeznaczonymi do pielęgnacji zdrowia i urody.

W trakcie imprezy odbywał się również kulinarny quiz a koła gospodyń wiejskich sprzedawały swoje specjały.

Na stoisku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi można było zakupić wydawnictwa oraz wziąć udział w quizie z nagrodami dla dzieci.

Tekst i fot. Grażyna Olszaniec