Tradycyjny konkurs o nagrodę Prezydenta RP na wieniec dożynkowy, w tym roku po raz pierwszy odbył się w Belwederze. Dziedziniec przed pałacem ozdobiły najpiękniejsze wieńce z 14 województw Polski. Gościem Honorowym wydarzenia była Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser-Duda.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Doradcy Prezydenta RP dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej stanęła przed nie lada wyzwaniem. Wszystkie wieńce prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny, były bogato i kunsztownie zdobione. Komisja dokonując oceny brała pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania; różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła; walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw oraz architektura bryły; ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych; sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne oraz tradycyjne stroje ludowe. Ostatecznie członkowie Komisji postawili na wierność tradycji.
W konkursie pierwsze miejsce zajął wieniec z województwa mazowieckiego, drugie z woj. opolskiego, a trzecie z woj. podlaskiego.


Komisja zdecydowała o przyznaniu dodatkowych trzech wyróżnień dla wieńców reprezentujących województwa lubuskie, małopolskie i wielkopolskie.

 

Bardzo mnie cieszy, że komisja zdecydowała się na to dodatkowe wyróżnienie. Rzeczywiście poziom był bardzo wysoki i wyrównany, więc wszyscy Państwo mogą czuć się zwycięzcami podkreślała Pani Prezydentowa Agata Kornhauser–Duda i dziękowała za „kreatywną pracę” uczestnikom Konkursu. – Wieńce urzekają urodą i zachwycają precyzją wykonania. Każdy z nich zasługuje na miano dzieła sztuki – wskazała.
W obradach komisji konkursowej z ramienia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi wzięła udział Kierownik Działu Programowego Pani Elżbieta Osińska-Kassa.

Wszystkim laureatom i uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy!

 

Rafał Karpiński
Red. A.S.
Fot. Aleksandra Szymańska

Cytat źródło: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/inicjatywy/konkurs-dla-kol-gospodyn-wiejskich-o-nagrode-malzonki-prezydenta-rp/aktualnosci/rozstrzygniecie-konkursow-w-przeddzien-dozynek-prezydenckich,58498