W dniach od 5 do 28 września 2022 r. w siedzibie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie prezentowana jest wystawa ilustracji autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej z książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który jednocześnie jest partnerem tego wydarzenia.

Autorką ilustracji prezentowanych na wystawie w formie plakatowej, jest znana i ceniona na rynku wydawnictw dla dzieci, Jola Richter-Magnuszewska. Artystka, aby wiernie oddać „ducha” Podkarpacia, ściśle współpracowała z muzeami kultury ludowej regionu: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Dzięki temu ilustracje oddają nastrój lokalnych wzorów ludowych, strojów i architektury. Ale przede wszystkim urzekają barwą, stylem i delikatnością.

Książka „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Wszystkie bajki, zawarte w książce pierwotnie powstały w gwarze lasowiackiej i rzeszowskiej. Ich autorką jest Joanna Papuzińska, jedna z najbardziej uznanych współcześnie autorek książek dla dzieci.

Bajki inspirowane są opowieściami bajarek i twórczyń ludowych – Stefanii Budy, Anny Cieśli, Zofii Wydro, Barbary Sroczyńskiej) wywodzących się z terenów lasowiackich oraz Rzeszowszczyzny. Nawiązują do lokalnych legend, opowiastek, „godek” oraz zwyczajów i tradycji. Dzięki temu wprowadzając młodego czytelnika w magiczny świat ludowych bajań, pokazują mu jak wyglądało życie na dawnej podkarpackiej wsi.

Wydawcą książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – który jest także partnerem prezentowanej wystawy. Publikacja to pierwszy tom w ramach serii wydawniczej NIKiDW „Z Krainy Złotych Pól”, przybliżającej piękno polskiej kultury ludowej.

14 września w godz. 9:00 – 14:00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z autorką plakatów, Jolą Richter Magnuszewską – w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej.

JOLA RICHTER-MAGNUSZEWSKA – ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Rysuje, maluje i wycina odkąd pamięta. Kiedyś zapełniała rysunkami marginesy w szkolnych zeszytach i… ręce koleżanek, a teraz każdy wolny skrawek papieru, który wpadnie jej w ręce. Rąk i papieru musiało być sporo, bo posłużyły jako punkt wyjścia do ponad 40 książek, które do tej pory zilustrowała, jak „ABCadełko”, „Rok na targu” oraz „Dzika książka o dzikach i ich kuzynach”, za którą otrzymała Nagrodę Czytelników w konkursie „Przecinek i Kropka na Najpiękniejszą Książkę Dziecięcą 2020”. Choć płynie w niej kaszubska krew, mieszka w drewnianej pogórzańskiej chacie na skraju Beskidu Niskiego.