11 tego września w Wilamowicach miało miejsce kolorowe i radosne wydarzenie jakim były Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki. Rolnicy, sadownicy i pszczelarze mogli podsumować tegoroczne zbiory i spotkać się  z władzami kościelnymi oraz przedstawicielami władz samorządowych oraz tych szczebla centralnego, aby podziękować sobie nawzajem za wykonaną pracę.

 

Święto plonów rozpoczęło się od uroczystej mszy, po której miał miejsce barwny korowód dożynkowy. Na scenie występowały zespoły regionalne prezentujące obrzędy zasiewu i zbioru plonów. Oczywiście nie zabrakło konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku konkurencja była naprawdę duża.
Naturalnie w tak ważnym dla wsi polskiej wydarzeniu nie mogło zabraknąć Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na naszym stoisku goście dożynek mogli zapoznać się z działalnością organizacji, pobrać ulotki oraz otrzymać drobne upominki. Instytut włączył się także w konkurs „Dbam o swoje bezpieczeństwo” organizowany przez KRUS oddział w Bielsku-Białej, poprzez ufundowanie dodatkowych nagród.

 

W zgodnej opinii uczestników wydarzenia ten rok był dobry dla rolnictwa. Instytut dziękuje za pracę wykonaną dla polskiej wsi i życzy, aby wszystkie wytworzone produkty znalazły swoich odbiorców i miłośników.

Marcin Filip
Fot. Marcin Filip