Drodzy Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że właśnie ukazał się kolejny w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tym razem swoją uwagę skupiliśmy przede wszystkim na strojach ludowych, które obecnie stanowią źródło inspiracji dla współczesnej kultury i sztuki użytkowej, szczególnie dla mody.

Projektowanie odzieży inspirowanej regionalnym folklorem ma długą tradycję. Już w okresie Młodej Polski artyści inspirowali się modą chłopską projektując swoją własną garderobę. O tym zagadnieniu w różnych aspektach można przeczytać w dziale „Studia i materiały”, począwszy od artykułu Alicji Baczyńskiej-Hryhorowicz „Moda na folklor, czyli współczesne interpretacje polskiego stroju ludowego”. Z kolei dr hab. Anna Weronika Brzezińska redaktorka „Atlasu Strojów Ludowych” opowiedziała nam o przemianach, tradycji i współczesności tych strojów, podkreślając europejską ideę doceniania wszelkich przejawów kultury lokalnej.

W dziale „Ludzie” Małgorzata Filary-Furowicz, etnolożka, Góralka, skrzypaczka, kierowniczka artystyczna Zespołu „Ondraszek” ze Szczyrku przedstawiła swoją opinię na temat znaczenia strojów ludowych dla zespołów i kapel z terenu Żywiecczyzny. Natomiast Andrzej Kazimierski zabrał nas do Waplewa Wielkiego, gdzie powstało Muzeum Kultury Szlacheckiej. Ostatni tekst poświęcony został postaci księdza prałata Bogusława Bijaka, wybitnego duszpasterza rolników.

Na kolejnych stronach kwartalnika oratorka piękna Śląska Cieszyńskiego, Emilia Michalska za pośrednictwem Izabeli Wolniak zabiera nas w dawny świat ludowej kołysanki, pieśni sierocych czy lamentacyjnych tego regionu.

W dziale „Przemiany” Katarzyna Piszczkiewicz zapoznaje nas z pojęciem etnodizajnu w Polsce i za granicą. Badaczki z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przypominają o jedwabnictwie, zapomnianym dziedzictwie polskiej wsi, a dr Karolina Dziubata z Instytutu Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiada o działaniach zespołów folklorystycznych służących pozyskiwaniu, utrzymywaniu i uzupełnianiu strojów regionalnych.

Za pośrednictwem naszego kwartalnika zachęcamy również do lektury książki o ludowym folklorze dziecięcym, śledzenia bieżącej działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, zapoznania się z sylwetkami badaczy kultury ludowej oraz przeczytania tekstu Sławomira Wnęka „Patriotyzm, tradycja, oświata… Rola dworów na wsi na przykładzie powiatu strzyżowskiego od końca XIX wieku”.

Życzymy miłej lektury!

Kwartalnik „Kultura Wsi” jest dostępny w sprzedaży.
Cena: 10 zł + koszty przesyłki.
Zamówienia można składać pod adresem:
📩 sklep@nikidw.edu.pl