Europejskie Dni Dziedzictwa po raz 30!

Wydarzenie z cyklu Scena Letnia w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi 10 września zapowiada się szczególnie intensywnie. W tę jedną z ostatnich letnich sobót zapraszamy na 30 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku występuje pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”. Tym razem w budynku Instytutu oraz na scenie przed nim królować będzie kultura mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup etnograficznych żyjących w Polsce.

Gorąco zapraszamy już od godziny 11.00. Na stoiskach z wyrobami i rzemiosłem ludowym będzie można zobaczyć i nabyć między innymi: krywulki, czyli tradycyjne łemkowskie ozdoby, wyroby drewniane z Kaszub i Śląska, a także malowanki zalipiańskie. Oczywiście będzie można samemu zostać „artystą ludowym” i pod okiem prawdziwych twórców wziąć udział w warsztatach i nauczyć się ukraińskiej sztuki robienia lalek motanek oraz tkania nadbużańskich pereborów.
Link do zapisów na warsztaty: https://nikidw.edu.pl/scena-letnia-spotkanie-z-kultura-mniejszosci-narodowych-i-etnicznych-oraz-grup-etnograficznych-w-ramach-30-europejskich-dni-dziedzictwa-10-wrzesnia-2022-r/

Na muzyczny mini-maraton zapraszamy od godziny 13.30. Na scenie wystąpi aż pięć zespołów. Jako pierwszy zagra, zaśpiewa i zatańczy zespół Hajda Banda / Гайда Банда, który tworzą artyści z Polski i Białorusi. Wykona on tradycyjny repertuar tańców i pieśni z Podlasia, Zachodniej Białorusi i Polesia. Zobaczymy dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki zatańczone z młodzieńczą werwą i artystyczną finezją. Młodzi artyści mimo, że razem występują zaledwie kilkanaście miesięcy, to już zdobyli III nagrodę na tegorocznym XXIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Zaraz po nich scenę wkroczy zespół z bardzo długą historią. Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz istnieje i nieprzerwanie występuje od 1946 roku. W ich wykonaniu zobaczymy i usłyszymy program złożony z tradycyjnych kaszubskich piosenek, melodii, tańców i gadek. Zespół używa oryginalnych dla Kaszub i niespotykanych w innych regionach Polski instrumentów ludowych takich jak: bazuny, diabelskie skrzypce i burczybasy.

Numer 3 na naszej scenie to prawdziwa gratka. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” zaprezentuje wyjątkową w Polsce tradycję Wilamowian. Miasteczko Wilamowice ma historię sięgającą XIV wieku. Specyfikę regionalnej kultury stworzyli osadnicy z obszaru środkowego Renu. Przez lata ich kultura, mimo zakazów i prześladowań po II wojnie światowej, zachowała się i jest ciągle kultywowana przez członków Zespołu. W czasie występu będzie można zobaczyć żywiołowe tańce i usłyszeć melodyjny język charakterystyczny tylko dla Wilamowic, którym posługuje się dziś zaledwie kilkadziesiąt osób.

Po śląskich Wilamowicach prezentujących kulturę zakorzenioną na Zachodzie Europy, wracamy na Wschód. Zespół Śpiewaczy „Rodyna” ze wsi Dubiażym przedstawi folklor Ukraińców z Podlasia. Usłyszymy tradycyjne pieśni obrzędowe, liryczne, żartobliwe i religijne, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Na zakończenie wystąpi Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Artyści zaprezentują się w strojach łemkowskich, które zrekonstruowano na podstawie oryginalnych elementów ubioru z Jaworek, Leluchowa, Nowej Wsi, Boguszy i Komańczy. Oprócz tradycyjnych pieśni zobaczymy także wiązankę tańców łemkowskich.

Jak zwykle nie zabraknie znakomitego jedzenia. Na stołach zastawionych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będzie można spróbować potraw z kuchni tatarskiej, śląskiej, ukraińskiej i białoruskiej.

Serdecznie zapraszamy!