Czytelnia Centralnej Biblioteki Rolniczej  Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach zaprasza do przepięknego, wyremontowanego wnętrza!

Po trzyletniej przerwie spowodowanej remontem Sali Kolumnowej, pełniącej funkcję Czytelni Biblioteki z ogromną radością zapraszamy czytelników i turystów do tego pięknego i historycznego wnętrza.

Fot. Z Arch. CBR

Czytelnia, pamiętająca czasy Instytutu Wychowania Panien, będąca świadkiem narodzin Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego, który otworzył nowy rozdział w historii miasta i nauk rolniczych, jest sercem Biblioteki. Zlokalizowana w urokliwej Sali Kolumnowej, zaprojektowanej przez architekta Józefa Góreckiego, służyła i służy kolejnym pokoleniom naukowców pracujących na rzecz rozwoju polskich nauk rolniczych. Była niemym świadkiem wielu wydarzeń politycznych i  historycznych.
W Czytelni i sąsiadujących z nią pomieszczeniach, przez kilka sierpniowych dni roku 1920, przebywał Marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem. To właśnie pałac puławski wybrał na swoją kwaterę główną. Stąd, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, podczas decydujących momentów kulminacyjnego starcia z wojskami rosyjskimi,  w dniu 15 sierpnia 1920 roku,  wydawał rozkazy i jeździł na różne odcinki frontu.


Właśnie 15 sierpnia w godz. 9.00-14.00 Centralna Biblioteka Rolnicza NIKiDW Oddział w Puławach zaprasza do obejrzenia Czytelni zlokalizowanej w Sali Kolumnowej Pałacu Czartoryskich w Piławach oraz do wspólnego świętowania 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W ramach tej uroczystości 
organizowanej przez Urząd Miasta Puławy odbędzie się:
-msza święta w kościele  pw. Matki Bożej Różańcowej (godz. 8.30).
-część oficjalna (godz. 10.00) na dziedzińcu pałacowym, pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na pałacu, tuż obok wejścia do naszej Biblioteki, upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w mieście.


Wspomnienia z pobytu  Marszałka Józefa Piłsudskiego w Puławach zamieszczone zostały w publikacji  „Przeszłość -Przyszłości”  Informator Rady Załogi „Sloidarność” IUNG, z dnia 6 sierpnia 1990 roku, znajdującym się w zbiorach Biblioteki.
Zapraszamy do lektury.

Fot. Agnieszka Bartuzi

Klimatyczne wnętrza Biblioteki są otwarte dla Czytelników i turystów, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy Biblioteki, od 7.30 do 15.30.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy !

Tekst: Agnieszka Bartuzi
Fot. wyróżniająca – Agnieszka Bartuzi