W dniach od 10 do 14 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się Festiwal Folkloru Polskiego 56. Sabałowe Bajania. Jak co roku najważniejszą częścią Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Będzie mu jednak towarzyszyć wiele ciekawych i atrakcyjnych punktów programu.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Partnerem tegorocznej edycji!

56.Sabałowe Bajania rozpoczęło się w środę – 10 sierpnia – tradycyjnym paradnym przejazdem kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Następnie miała miejsce promocja książki Krzysztofa Gocała „Muzyka Góralska”, a wieczorem organizatorzy zaprosili na sztukę teatralną w wykonaniu aktorów z Bukowiny Tatrzańskiej pt. „Portki” pióra patrona bukowiańskiego teatru Józefa Pitoraka.

 

W czwartek od godz. 10.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Na scenie Domu Ludowego zaprezentowali się się najlepsi, bo wyłonieni z lokalnych przeglądów gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy.
Wieczory to oczywiście koncerty zespołów folkowych na scenie plenerowej przed Domem Ludowym. W tym roku zagrają dla publiczności: WAŁASI, FOLKPOWER, ŚLEBODA I JOHIP!
Sobota będzie ostatnim dniem przesłuchań konkursowych, dniem występów zespołów regionalnych
z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska, a także dniem kiedy zaprosimy publiczność na Sabałową Noc na terenie Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski na Wierchu Rusińskim.

Niedziela to oczywiście oficjalne ogłoszenie wyników konkursowych zmagań, ale nie tylko. O 17.00 zapraszamy na widowisko „Wesele Góralskie” w wykonaniu zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowym Bajaniom będzie oczywiście towarzyszyła wystawa i kiermasz sztuki ludowej, prezentacja kuchni regionalnej przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z Brzegów, Bukowiny Tatrzańskiej, Czarnej Góry, Jurgowa i Rzepisk, Bajaniowe Śpasy, a także niedzielna wycieczka Śladami Sabały na Rusinową Polanę.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Partnerami wydarzenia są: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Stacja Narciarska Rusiń-Ski, Stacja Narciarska Kotelnica Białczańska, Grand Stasinda, Schronisko Bukowina, Termy Bukovina
i Hotel Zbójnicówka.

Zapraszamy!