Już 13 sierpnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na spotkanie z kulturą kurpiowską w ramach cyklu Scena Letnia. Tym razem, będzie można nie tylko posłuchać muzyki, posmakować lokalnej kuchni, zapoznać się z pracą twórców ludowych, ale również spróbować swoich sił w tańcach kurpiowskich podczas potańcówki w Ogrodzie Instytutu.

Kurpie to piękny region położony na Mazowszu, na terenie Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Sztuka ludowa Kurpiów znalazła swój wyraz przede wszystkim w budownictwie, zdobnictwie, rzeźbie, tkactwie i wycinankarstwie. Kultywowane są dawne zwyczaje urozmaicone pieśniami i tańcami, używana jest nadal gwara. Te wszystkie aspekty bogatej kultury tego regionu będzie można poznać podczas kolejnej odsłony Sceny Letniej, cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Somianka-Parcele, Koła Gospodyń Wiejskich w Dębinach „Nad Stawem” i Koła Gospodyń Wiejskich Dylezionki z Dylewa przygotują dla Państwa specjały kuchni kurpiowskiej. Twórcy ludowi, Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie zapoznają wszystkich z tajnikami wyrobu ozdób z bursztynu oraz tworzenia koronki frywolitkowej. Barbara Chaberska zaprezentuje przepięknie haftowane arcydzieła sztuki kurpiowskiej, a Beata Pasińska – serwety, bieżniki z haftem na płótnie i na tiulu. Kurpie to oczywiście znakomity miód, który specjalnie na tę okazję przywiezie Tadeusz Gwiazda.

Podczas wydarzenia organizowane będą warsztaty: z obróbki bursztynu ze Zdzisławem Bziukiewiczem, robienia pająków ze słomy z Beatą Pasińską oraz nauki używania leziwa bartniczego z Januszem Marzewskim z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego.

 

Na scenie wystąpią kurpiowskie zespoły i kapele ludowe. Zagrają dla Państwa: Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół „Carniacy” w Czarni, Zespół Śpiewaczy z Turośli, Kapela „Miód na Serce” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa. Wydarzenie poprowadzi Witold Kuczyński, gawędziarz, założyciel Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni, scenarzysta i reżyser spektakli i widowisk obrzędowych.

 

Zwieńczeniem sierpniowej Sceny Letniej będzie potańcówka w Ogrodzie Instytutu przy muzyce na żywo w wykonaniu Kapeli „Miód na Serce”. Poprzedzać ją będą warsztaty taneczne prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego z Akademii Tańca Tradycyjnego.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia całego dnia z kulturą kurpiowską.
Zaczynamy już od 11.00, a zakończenie potańcówki planujemy na 22.00.

PROGRAM SCENA LETNIA. KULTURA KURPIOWSKA