Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące działalność dziecięcych zespołów folklorystycznych nie tylko z Polski, ale i z całego świata. To doskonałe miejsce spotkań dla najmłodszych miłośników kultury ludowej, którzy podczas tych kilku dni mają okazję zapoznać się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów. W tym roku Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest Partnerem tego wydarzenia.

Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne Podkarpacia oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w przedsięwzięciu bierze udział około 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Wydarzenie nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów są dostosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dzieci, a ich podstawę stanowią gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Przez tych kilka festiwalowych dni dzieci spędzają mnóstwo czasu na wspólnej zabawie, uczestniczą w przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach, razem mieszkają i muzykują. Na koncert finałowy przygotowują jeden program, na który składają się elementy kultur
i obyczajów poszczególnych narodów. Udział w Festiwalu pozwala im wypracować własny język komunikacji, uczy je tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów
i zachowań rówieśników.

Podczas Festiwalu organizowane są Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie dla instruktorów zespołów regionalnych oraz liczne wystawy, konkursy oraz tematyczne warsztaty plastyczne.

W tegorocznej edycji Festiwalu, który odbędzie się w dniach 24-30 lipca weźmie też udział Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na naszym stoisku, na dzieci będzie czekało mnóstwo atrakcji, m.in. quizy, konkursy, krzyżówki. Miłośnicy literatury będą mogli zakupić nasze najnowsze wydawnictwo „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autorstwa Joanny Papuzińskiej, z przepięknymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej, natomiast dla amatorów układanek przywieziemy puzzle przedstawiające obraz Zdzisława Słoniny „Kolędnicy” oraz obraz autorstwa Marty Stasiowskiej-Walczak „Sianokosy”.

Do zobaczenia w Nowym Sączu!