Koło Gospodyń Wiejskich w Czemlewie, gmina Dąbrowa Chełmińska, powiat bydgoski, województwo kujawsko-pomorskie powstało w 1954 roku z inicjatywy żony ówczesnego sołtysa. Panie brały czynny udział w odbudowie życia kulturalnego mieszkańców swojej wsi, organizowały kursy dla kobiet, m.in: szycia, gotowania, haftu. Koło aktywnie działało do 1994 roku, kiedy to zawiesiło swoją działalność.

 

W 2010 roku zostało reaktywowane. Do organizacji przystąpiło początkowo 10 pań, jednak z czasem dołączyły też kolejne osoby. W 2015 roku członkinie KGW Czemlewo zrzeszyły się i zawiązały Stowarzyszenie Zakole Kreatywności – Nasze Czemlewo, dzięki czemu mogły pozyskiwać środki zewnętrzne na swoją działalność, korzystając, m.in. z grantów OWES TŁOK, LGD Zakole Dolnej Wisły.
Od czasu reaktywacji Koło ściśle współpracuje z Gminą Dąbrowa Chełmińska, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej, powiatem bydgoskim oraz innymi organizacjami na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska, takimi jak: OSP, LKS i inne KGW.

W 2021 r. KGW w Czemlewie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W chwili obecnej liczy 40 członków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Działalność Koła polega na rozpowszechnianiu i kultywowaniu tradycji regionalnych związanych z kulturą i kulinariami, zdrowego trybu życia, rozwijania różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, aktywnych form walki z bezrobociem, poszukiwaniu alternatywnych źródeł dochodu, wielofunkcyjnego rozwoju wsi, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach integracji międzypokoleniowej na terenie regionu.

 

Koło Gospodyń Wiejskich jest inicjatorem i jednym z głównych organizatorów cyklicznej imprezy plenerowej na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska pt. „Majówka z Disco Polo”. Bierze też udział w organizacji corocznych rozgrywek piłki nożnej z okazji Dnia Ojca oraz Dożynek Gminnych. Podczas festynów i imprez plenerowych członkowie Koła wystawiają stoisko, na którym można skosztować pysznych, własnoręcznie wykonanych wyrobów, w tym jedynych w swoim rodzaju pierogów z farszem kapuściano-mięsnym oraz ruchanek drożdżowych.

Przez lata działalności Koło zdobyło kilka nagród w konkursach, takich jak: Najładniejsza ozdoba dożynkowa – w 2019 roku, oraz Najładniejsza zagroda wiejska – w 2018 roku. W 2021 roku otrzymało wyróżnienie specjalne w konkursie „Kubek, dzbanek czy makatka… Rękodzieło to jest gratka!”

W 2022 roku członkowie Koła wzięli udział w nagraniu programu Telewizji Polskiej oddział regionalny Bydgoszcz – Agroregion, byli też gośćmi programu Kulinarne Potyczki.

 

KGW w Czemlewie zajęło pierwsze miejsce na etapie wojewódzkim w II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowanym przez kancelarię prezydenta RP. W czerwcu 2022 roku uczestniczyło w finałach, które odbywały się w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach, a tym samym uzyskało tytuł Finalisty etapu ogólnopolskiego II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Beata Niedziela – przewodnicząca KGW Czemlewo
Fot. Z arch. KGW Czemlewo