W dniach 22-24 lipca w Zdyni odbyła się jubileuszowa, 40. Łemkowska Watra. Mieliśmy zaszczyt być partnerem tego wydarzenia i uczestniczyć w tym ważnym łemkowskim święcie.

Łemkowska Watra to cykliczne wydarzenie kulturalne, które gromadzi społeczność łemkowską nie tylko z Polski, ale także z innych krajów. Jak czytamy na stronie organizatorów jest „to czas corocznych, niezwykle ważnych dla Łemków spotkań: pokoleniowych, rodzinnych, przyjacielskich. Spotkań, które jednoczą nas wspólną pieśnią, gromadzą wokół spraw ważnych”. Tak było i tym razem. Wokół watry, czyli ogniska zgromadzili się zarówno Łemkowie, kultywujący tradycję, jak i wszyscy, dla których istotne jest zrozumienie ich historii i kultury.

Nie brakowało momentów wzruszających – razem w jubileuszem samego wydarzenia obchodzona była 75. rocznica akcji „Wisła”- operacji, podczas której przymusowo wysiedlono Łemków, z ziem dotąd przez nich zamieszkiwanych na Ziemie Zachodnie. Pamięć o przeszłości nie przeszkodziła jednak uczestnikom cieszyć się ze wspólnego obcowania i z możliwości dzielenia się z innymi swoim dziedzictwem.

Te trzy dni pełne były koncertów, warsztatów i spotkań autorskich. Chętni mogli zapoznać się m.in. z tajnikami malowania łemkowskich pisanek i tworzenia huculskich wyszywanek oraz uczestniczyć w spotkaniach autorskich i rozmowach na ważne dla społeczności tematy. Z kolei na scenie zaprezentowało się wiele zespołów prezentujących łemkowskie tańce, pieśni i muzykę instrumentalną. Między nimi znalazł się laureat nagrody im. Oskara Kolberga z roku 2019 Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. Jest to grupa, która nie tylko śpiewa i tańczy, ale także propaguje kulturę przodków, inspiruje badania naukowe, prowadzi działalność dokumentacyjną oraz jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Z ogromną przyjemnością uczestniczyliśmy w tej inicjatywie. Mamy nadzieję wrócić tu za rok i Państwa także zapraszamy. A na razie zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Tekst: Magdalena Trzaska
Fot. Marcin Skrzecz