W dniach 13-16 lipca odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Rabka Festival 2022”. Podczas tego wydarzenia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie miał zaszczyt zaprezentować swoją książkę „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”. Serdecznie zapraszamy!

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Rabka Festival” to jedyne w Polsce wydarzenie literackie przeznaczone specjalnie dla dzieci. Każdego roku przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski i z zagranicy, a więc jest to doskonała okazja do nawiązania nowych przyjaźni, a także rodzinnych spotkań z książką i przy książce.

Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy, którzy w tym czasie mają niepowtarzalną okazję poznać swoich czytelników, a także wymienić się doświadczeniami. Dla wielu z nich takie wspólne rozmowy stają się źródłem inspiracji, z których potem rodzą się ciekawe projekty artystyczne.

Wydarzenie jest skierowane do dzieci, dlatego to właśnie one pełnią tu najważniejszą rolę. Organizatorzy dbają by nie zabrakło dla nich atrakcji, przygotowując różnego rodzaju warsztaty, konkursy, gry miejskie, wystawy i oczywiście spotkania z twórcami. Dorośli mają okazję wysłuchać krótkich, ale niezwykle interesujących prezentacji dotyczących czytelnictwa wśród dzieci.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są „korzenie”, rozumiane jako tradycja, w której wyrastamy i która daje nam podstawy do dalszego życia. Warto podkreślić, że otaczająca nas różnorodność kulturowa zasługuje na szacunek i zainteresowanie. Czyni nasz świat ciekawszym i bardziej kolorowym, więc warto ją poznać.

Podczas Festiwalu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” napisaną przez Joannę Papuzińską, jedną z najbardziej uznanych współczesnych autorek dla dzieci i pięknie zilustrowaną przez Jolę Richter-Magnuszewską. Bajki opowiedziane przez rzeszowskie i lasowiackie bajarki pokazują piękno polskiej kultury ludowej i życie na dawnej podkarpackiej wsi. Publikacja zawiera mapkę terenów zamieszkiwanych przez poszczególne grupy etnograficzne Podkarpacia oraz kody QR, dzięki którym można odsłuchać bajki w gwarze.

W sobotę, 16 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju o godz. 09.30 Jola Richter Magnuszewska poprowadzi warsztaty ilustratorskie: „Zapaska, sukmana, magierka” czyli moda wśród bohaterów książki, a o godz.11.00 warsztaty plastyczne – „O czym dudni woda w studni i czy można odszukać kwiat paproci”. W gmachu Biblioteki będzie też można obejrzeć wystawę opartą na ilustracjach z książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” .

Serdecznie zapraszamy!

Fot. https://www.facebook.com/rabkafestival/