Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Sceny Letniej. 16 lipca w siedzibie Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie zaprezentujemy bogatą kulturę wielkopolską. Zaczynamy o godzinie 13.00!

Wielkopolska to jeden z najstarszych regionów historycznych Polski. To tutaj rozpoczął się proces budowania Państwa Polskiego. W ciągu stuleci rozwijała się na tym terenie tradycyjna kultura ludowa, na którą składają się tańce i śpiewy regionalne, lokalna gwara, stroje, zwyczaje oraz tradycyjna kuchnia. Te wszystkie aspekty będzie można bliżej poznać spędzając z nami czas, podczas kolejnej edycji Sceny Letniej.

Jak zwykle nie zabraknie pysznego jedzenia, przygotowanego specjalnie na tę okazję przez wielkopolskie gospodynie z KGW, dobrej muzyki w wykonaniu zespołów i kapel ludowych oraz pięknych wyrobów rękodzielniczych lokalnych artystów ludowych.

Podczas wydarzenia na specjalnie przygotowanych dla Państwa warsztatach zaproszeni przez nas twórcy pokażą jak samodzielnie wykonać wózek z wikliny oraz „ryczki”, czyli małe drewniane taboreciki. Efekty swojej pracy będzie można zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi przed rodziną i znajomymi. Będzie też można zobaczyć, jak wygląda prawdziwy zakład bednarski i pod okiem instruktora przekonać się jak działają poszczególne narzędzia.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy poprzez formularz:
https://nikidw.edu.pl/warsztaty-scena-letnia-kultura-wielkopolska/

W godzinach 15.00-19.00 na scenie przed Instytutem wystąpią wielkopolskie zespoły i kapele ludowe. Jako pierwsza zaprezentuje się Kapela Koźlarska „Ze sini” w składzie: Justyna Trześniewska, Weronika Śliwa i Łukasz Piątek. Wszyscy muzycy kształcili się pod okiem Mistrza Jana Prządki. Mimo młodego wieku kapela zdobywała znaczne osiągnięcia w konkursach w całej Polsce, zarówno indywidualne, jak i dla całego zespołu.

 

 

Następnie usłyszymy Zespół Regionalny Nowe Lotko z Bukówca Górnego. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne śpiewy i tańce bukówieckie, tańczone przy kapeli dudziarskiej oraz gry i zabawy dziecięce, zwyczaje ludowe oraz teksty w gwarze bukówieckiej. Zespół tańczy także wybrane tańce narodowe oraz polki i walczyki z okresu międzywojennego.

 

Po Zespole Nowe Latko zagra Kapela Dudziarska Romualda Jędraszaka prezentująca tradycyjne utwory takie jak polka, okrągły, wiwat i chodzony. Jako ostatni wystąpi Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” reprezentujący tańce i pieśni szamotulskie, a także kurpiowskie, lubelskie, rzeszowskie i śląskie oraz tańce narodowe (krakowiak, polonez, kujawiak z oberkiem). Grupa odtwarza też ludowe obrzędy, w tym „Wesele szamotulskie”, które w 2017 roku znalazło się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Serdecznie zapraszamy!

 

Terminy Scen Letnich 2022

 

Fot. Arch. Zespołów