Już w najbliższy weekend odbędzie się 8. edycja Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu. Każdego roku do miasta zjeżdżają znani w kraju i poza jego granicami dudziarze i kapele dudziarskie, którzy dają jedyny w swoim rodzaju pokaz gry na tym nietuzinkowym instrumencie. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie współorganizatorem tego wydarzenia.

Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, do dziś kultywująca wielowiekowe tradycje koźlarskie. Organizowany tu Festiwal Dud Polskich jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i innych kontynentów, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud jak: kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.

Wydarzenie zostało zainicjowane w 2015 roku przez Jana Sylwestra Prządkę, wybitnego multiinstrumentalistę, nauczyciela i animatora kultury ludowej, Prezesa Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, organizatora warsztatów koźlarskich i Szkoły Mistrzów Tradycji. Niestety, tegoroczna edycja po raz pierwszy odbędzie się bez udziału jego twórcy, który zmarł w ubiegłym roku.

Program wydarzenia

Sobota, 2 lipca

10.30 – 13.30 Seminaria i wykłady
• „Znaczenie muzyki i kultury tradycyjnej dla rozwoju człowieka” – dr. hab. prof. UWr Zbigniew Porembski – kierownik Zakładu Muzykologi Systematycznej w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
• „Dudziarze i koźlarze w zbiorach ISPAN – dr Ewelina Grygier (Zbąszyńskie Centrum Kultury)
16.30 – 17.00 – pamiątkowe zdjęcie na rynku, rozpoczęcie muzykowania i przemarsz do łazienek
17.00 – 21.00 – Koncert zaproszonych kapel, tańce plenerowe przy dźwiękach dud – Łazienki

Niedziela 3 lipca

10.30 – Msza św. w intencji uczestników festiwalu i nieżyjących muzyków
11.30 – Przemarsz pod pomnik papieża, krótki pokaz gry zaproszonych kapel

Serdecznie zapraszamy!