Tradycyjne Smaki Wsi to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Biuro Regionalne w Łysomicach. Jego celem jest przede wszystkim promocja Kół Gospodyń Wiejskich, poprzez umożliwienie im bezpłatnego wystawienia swoich produktów w hipermarkecie Carrefour w Toruniu, który mieści się w Centrum Handlowym Nowe Bielawy. Jest to kontynuacja projektu Tradycyjna Gęsina Wiejska, który pierwszy raz odbył się w toruńskim Carrefourze w grudniu 2020 r. Dla mieszkańców Torunia i okolic umożliwił on zapoznanie się z lokalnymi przysmakami oraz kuchnią, która jest różnorodna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem klientów sklepu. Dzięki projektowi uświadomiliśmy mieszkańcom miasta, że Koła Gospodyń Wiejskich są dynamicznymi organizacjami, które są w stanie przygotować oraz sprzedać coś smacznego i zdrowego. Wspieramy KGW, które od siebie nawzajem uczą się, jak rozwijać swoje kwalifikacje i podnosić kompetencje sprzedażowe poprzez bezpośredni kontakt z wymagającym klientem. Panie z KGW nie zajmują się tym zawodowo i jest to dla nich dodatkowa aktywność, na którą poświęcają swój wolny czas.

Staramy się regularnie pojawiać w toruńskim Centrum Handlowym, by klienci nie stracili nawyku poszukiwania stoiska z produktami KGW. Nie ma stałej daty, ale potencjalni klienci dowiadują się o planowanej imprezie z wyprzedzeniem, poprzez akcję promocyjną w środkach komunikacji miejskiej, stronę www NIKiDW oraz media społecznościowe zarówno Instytutu, jak i toruńskiego Carrefoura, a także dzięki Kołom uczestniczącym w wydarzeniach. Stoły wystawiennicze są przystrojone oraz opatrzone logo Instytutu. Sprzedaż wyrobów rozpoczyna się zawsze o godzinie 9:00 i trwa do godziny 17:00.

Produkty, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem to gotowe dania (a najchętniej te pasteryzowane w słoikach), takie jak: pierogi, bigos, gołąbki, kluski ziemniaczane, paszteciki oraz smalec domowy. Lokalnym przysmakiem cenionym przez naszych gości są serki smażone z kminkiem. Dużym popytem cieszą się ciasta, szczególnie drożdżowe, a także domowy chleb na zakwasie. Udało się wypromować niektóre przysmaki kuchni lokalnej. Świadczą o tym pytania stałych klientów, którzy co miesiąc odwiedzają nasze stoiska i poszukują danego wyrobu.

Od roku 2020, odbyło się już 16 edycji (6 edycji Tradycyjnej Gęsiny Wiejskiej oraz 10 Tradycyjnych Smaków Wsi) wydarzenia, przy czym jedną zorganizowaliśmy w plenerze w Brześciu Kujawskim. Dotychczas w projekcie wzięło udział ok. 50 członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenów powiatów: chełmińskiego, toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego, mogileńskiego, sępoleńskiego i nakielskiego.


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

zaprasza na kolejną odsłonę

TRADYCYJNYCH SMAKÓW WSI

25 czerwca, w godzinach 9:00-17:00

toruńskie Centrum Handlowe Bielawy (Hipermarket Carrefour)

Tym razem, swoje kulinarne specjały zaprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich z Ciechrza (powiat mogileński).

Koło gościło już w Toruniu w marcu i oferuje tradycyjne wiejskie produkty z gminy Strzelno. Tym razem przygotuje dla Państwa lokalną potrawę z ziemniaków i marchwi tzw. krychaniec, z którą zgłosiło się na konkurs kulinarny „Bitwa Regionów”. Będą też pierogi z kaszą i ziemniakami, a ze słodkości nie zabraknie placka drożdżowego.

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!


Od grudnia 2020 r. odbyło się już 6 edycji Tradycyjnej Gęsiny Wiejskiej oraz 11 Tradycyjnych Smaków Wsi, w tym jedna plenerowa, która miała miejsce w Brześciu Kujawskim:

Dotychczasowe edycje projektu Tradycyjna Gęsina Wiejska:

 1. 5 grudnia 2020 – KGW Sośno, KGW Wieszki
 2. 12 grudnia 2020 – KGW Sośno, KGW Wieszki
 3. 30 stycznia 2021 – KGW Sośno
 4. 20 lutego 2021 – KGW Sośno, KGW Wieszki
 5. 20 marca 2021 – KGW Sośno, KGW Wieszki
 6. 24 kwietnia 2021 – KGW Sośno, KGW Kolno

Tradycyjne Smaki Wsi:

 1. 15 maja 2021 – KGW Bieńkówka
 2. 26 czerwca 2021 – KGW Stolno, KGW Brzozowo
 3. 16 lipca 2021 – KGW Malankowo
 4. 17 lipca 2021 – KGW Stolno, KGW Starogród
 5. 8 sierpnia 2021 – Plenerowa edycja wydarzenia w Brześciu Kujawskim w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. 8 KGW z terenu województwa kujawsko – pomorskiego
 6. 23 października 2021 – KGW Stolno
 7. 19 lutego 2022- KGW Nawra, KGW Sokołowo
 8. 19 marca 2022 – KGW Stolno, KGW Ciechrz
 9. 23 kwietnia 2022 – KGW Nawra, KGW Sierakowo
 10. 28 maja 2022 – KGW Nawra, KGW Malankowo
 11. 25 czerwca 2022 – KGW Ciechrz

Fot. Z archiwum KGW z Ciechrza