Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach posiada cenny księgozbiór, który liczy około 360 tysięcy jednostek bibliotecznych, w tym 207 tysięcy wydawnictw zwartych, około 139 tysięcy wydawnictw ciągłych i 12 tysięcy zbiorów specjalnych. W zbiorach biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 woluminów z XVI–XVIII wieku) i polonica XIX-wieczne (około 8200 woluminów), które tworzą Narodowy Zasób Biblioteczny. W tym miejscu chcemy Państwu prezentować najciekawsze i najcenniejsze kolekcje, które biblioteka posiada w swych zbiorach. Zapraszamy również do odwiedzenia Biblioteki NIKIDW Oddział w Puławach, gdzie czytelnicy mają możliwość bezpośrednio zapoznać się z wybranymi tytułami.

***
Maria Arct-Golczewska
„Kwiaty letnie i jesienne”
Warszawa, 1913

 

 

Zadbany ogród, z mnóstwem kolorowych kwiatów stanowi piękną wizytówkę każdego domu. To również wspaniałe miejsce do wypoczynku i spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Dawniej wiejskie ogrody pełne były malw, irysów, dalii, maciejek, pachnącego groszku, słoneczników, niezapominajek i innych gatunków, które na skutek różnego rodzaju mód na jakiś czas odeszły w zapomnienie. Zastąpiły je gładko przystrzyżone trawniki z precyzyjnie uformowanymi klombami. Na szczęście w ostatnim czasie można zaobserwować powrót do tradycji. Nasze ogrody coraz częściej nabierają swojskiego charakteru. Znów są wypełnione mnóstwem różnobarwnych kwiatów i aromatycznych ziół.

 

 

Jednak aby stworzyć tak niezwykły klimat, należy wybrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je ze sobą zestawić. Pomocą może służyć znajdująca się w zbiorach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi książka pt.: „Kwiaty letnie i jesienne” opracowana przez Marię Arct-Golczewską, wydana w Warszawie w 1913 roku.

 

 

Publikacja zawiera opis 162 gatunków roślin spotykanych pospolicie w lecie i na jesieni w różnych środowiskach, ułożone według barw kwiatów i miejsc ich siedlisk. Każdy z nich jest opatrzony krótkim opisem. Jak czytamy w Przemowie: „Opisy nie są wyczerpujące, przeciwnie podają tylko bardzo powierzchowne właściwości rośliny, które dają jednak dobre wyobrażenie o danej roślinie. Dla dokładności podana jest przy opisie roślin rodzina, do której należy, tak, że w każdym podręczniku lub większym atlasie można sprawdzić i rozszerzyć wiadomości o każdej roślinie tu przedstawionej”. Wielkim atutem książki są 162 barwne ryciny przedstawiające opisywane gatunki.

 

Wszystkich miłośników ogrodów, którzy pragną zaaranżować przestrzeń wokół swojego domu, tworząc oryginalne aranżacje roślinne zachęcamy do odwiedzania katalogu Biblioteki Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi http://gamma.cbr.edu.pl/F/?local_base=CAL01 oraz do Rolniczej Biblioteki Cyfrowej, http://mars.cbr.edu.pl:8080/dlibra, gdzie można znaleźć książki w formie elektronicznej.

Oprac. Joanna Radziewicz
Fot. polona.pl – domena publiczna