Wczytywanie

Sianokosy i inne układanki które warto mieć!

150 views

Sianokosy, czyli koszenie trawy na siano, jego suszenie na pokosach lub ostwiach i zwiezienie siana do miejsc zabezpieczonych przed opadami, w Polsce zaczynają się w maju lub na początku czerwca. Dawniej trawę koszono za pomocą kos, obecnie w tym celu powszechnie wykorzystuje się różnego typu kosiarki. Ręczne koszenie łąk, było uważane za jedną z najcięższych prac w rolnictwie.

Co ciekawe:

-sianokosy malowało wielu malarzy, m.in.  Juliusz Kossak

-sianokosy opisał Władysław Reymont w rozdziale 11 „Chłopów”, część trzecia — Wiosna:
Pogoda była jakby wybrana na sianokosy, bo chociaż stara powiadka mówi: „Zacznij sianokosy, zapłaczą wnet niebiosy”, ale latoś stało się jakby na przekór. Miasto deszczów przyszła susza […].
Nie dziwota też, że skoro nadeszły sianokosy, odetchnęli, biedota się wnet rozbiegła po dworach za zarobkiem, a gospodarze, zatykając uszy na wszelkie nowiny, do kos przypięli się z radością […].
A cała wieś była na łąkach, sianokosy szły nieprzerwanie, od samego świtania, skoro jeno pierwsze zorze niebo zrumieniły, cały naród tam ciągnął, zaś rzędy chłopów, rozdzianych do koszuli kiej te siodłate bociany, obsiadły łęgi, ostrzyły żeleźca i, błyskając kosami, całe dnie siekły zapamiętale, całe dnie też jeno słychać było brzęki kos nakuwanych i przyśpiewki dzieuch grabiących.

-litewski kompozytor Mikas Petrauskas skomponował operetkę „Sianokosy

– …. a Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przygotował dla najmłodszych układankę „Sianokosy”, przedstawiającą jak na dawnej wsi wyglądała ta praca, która angażowała całe rodziny. Podczas układania tych barwnych puzzli będzie można poznać świat dawnych tradycji ludowych.
Autorką obrazu przedstawionego na naszych puzzlach jest Marta Stasiowska-Walczak – rodowita góralka z Zakopanego, pochodząca z artystycznej rodziny, której pasją jest tradycyjne malarstwo na szkle, hafciarstwo i fotografia.

Od niedawna puzzle wydawane przez NIKiDW są dostępne w sprzedaży, w cenie 20 zł + koszty przesyłki.
Szczegółowe informacje pod adresem: https://nikidw.edu.pl/sklep/


W naszej ofercie znajduje się także wiele innych, ciekawych publikacji, w tym puzzle „Kolędnicy”, które podobnie jak „Sianokosy” mają za zadanie pokazać piękno polskiej tradycji ludowej.

Zapraszamy do zakupów!

Red. A.S.
 
pl_PLPolish