W dniach 11-13 czerwca Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wziął udział w III Krajowych Dniach Pola w Poświętnem. Organizatorem i gospodarzem tego wydarzenia był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku.

 

12 czerwca Instytut, jako partner merytoryczny III Krajowych Dni Pola, uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym folklorowi Mazowsza Północnego ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki ludowej Kurpi Puszczy Białej. Wzięły w nim udział panie: Katarzyna Saks, Dyrektor Instytutu, Sylwia Słojkowska-Affelska etnograf, autorka książki „Wędrówki po Puszczy Białej”, członkini Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” oraz Beata Pasińska, zajmująca się haftem kurpiowskim, oklejaniem sitowiem, tworzeniem pająków kurpiowskich i kwiatów z bibuły w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie.

Dyskusja dotyczyła działań prowadzonych w celu zachowania tradycji, kultury i sztuki Kurpi Białych. Zaproszeni goście opowiadali jak w praktyce dba się o rozwój tradycyjnej sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz popularyzuje dziedzictwo kulturowe. Nie zabrakło również wypowiedzi o kuchni regionalnej. Katarzyna Saks, Dyrektor Instytutu zaprosiła widzów na stoisko Instytutu, oferujące między innymi najnowszą publikację „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”. Z zaproszenia skorzystało wiele osób, w tym nasz gość honorowy, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk.

 

Przygotowana przez Instytut strefa dla dzieci cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najmłodszych przyciągały atrakcje w postaci quizów z nagrodami, kolorowanek i krzyżówek.

Krajowe Dni Pola to wyjątkowe przedsięwzięcie, służące upowszechnianiu innowacji w produkcji roślinnej. Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja i degustacja zdrowej i bezpiecznej żywności, w tym pysznych miodów z mazowieckich pasiek, wystawa koni i maszyn rolniczych, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także kiermasz kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych.

Zapraszamy za rok!