Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę Sceny Letniej. Tym razem na ludowo będzie świętowany Dzień Dziecka, spodziewana jest więc liczna obecność młodych miłośników tradycji. W programie wszystko to, co dzieci lubią najbardziej – muzyka, kolorowe stroje, spektakl teatralny, gry i zabawy. Jak zawsze nie zabraknie smakołyków przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Organizator zaprasza w niedzielę 5 czerwca już od godziny 11.00!

Po kilku edycjach imprezy organizowanej przez Instytut pn. „Scena letnia” tym razem przyszła kolej na wydarzenie adresowane do dzieci.

Przez całą niedzielę 5 czerwca w siedzibie Instytutu i w ogródku na tyłach budynku, najmłodsi poznają kulturę ludową na wielu poziomach. W podcieniach, jak zawsze, będzie można posmakować regionalnych specjałów przygotowanych przez mistrzynie kuchni z Kół Gospodyń Wiejskich. Niektóre przysmaki z pewnością osłodzą milusińskim ten szczególny dzień.

Oprócz smakołyków, na stoiskach twórców ludowych nie zabraknie zabawek, wycinanek i wielu innych arcydzieł sztuki ludowej. Miłośnicy tradycji i wyzwań spróbują swoich sił w rękodzielnictwie i własnoręcznym ulepieniu z ciasta: byśków i nowych latek, czyli kurpiowskiego pieczywa obrzędowego lub wyczarowania przepięknych kolorowych wycinanek pod okiem jednej z najznamienitszych twórczyń ludowych – Czesławy Kaczyńskiej.

Zapisy na warsztaty z pod linkiem:

https://nikidw.edu.pl/warsztaty-dzien-dziecka-na-ludowo/

Ci, którzy od robótek ręcznych wolą nieskrępowaną zabawę w ogrodzie, będą mieli możliwość cofnąć się w czasie i poznać zabawy, zagrać w gry z czasów młodości swoich prababć i pradziadków. Po tych intensywnych zajęciach organizator zaprasza na chwilę odpoczynku i skupienia podczas spektaklu „Dawne zabawki ludowe w Polsce”, w wykonaniu Kapeli Odloty. Przez niemal godzinę artyści przybliżą dzieciom dawne zabawki i instrumenty muzyczne, a wszystko to przy dźwiękach skocznych melodii.

Wiele atrakcji przewidziano także przed gmachem Instytutu. Tam dzieci młodsze i starsze będą królować nie tylko pod, ale i na scenie. Do wspólnej zabawy zaproszą dziecięce zespoły folklorystyczne z różnych zakątków kraju. Jeden z nich to Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Jest to najdłużej działający dziecięcy zespół w Polsce. Siedemdziesiąt lat temu była to jedynie kilkunastoosobowa drużyna harcerska – dziś w jego skład wchodzą dziesiątki młodszych i starszych  dzieci. Przed mieszkańcami stolicy Zespół zaprezentuje suitę tańców i pieśni mazowieckich.

Spędźcie ten Dzień Dziecka na ludowo razem z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi! Zapraszamy!

Więcej informacji: www.nikidw.edu.pl oraz https://www.facebook.com/NarodowyInstytutKulturyiDziedzictwaWsi

 

 

mazowieckie Zapowiedzi Imprez
NIKiDW Map