Już 2 czerwca odbędzie się premiera nowego wydawnictwa pt. „Encyklopedia Kurpiowska” przygotowanego przez Związek Kurpiów, organizacji zrzeszającej osoby związane z Puszczą Zieloną i Puszczą Białą, czy to poprzez urodzenie, czy poprzez zamieszkanie, a przede wszystkim, przez umiłowanie kurpiowskiej ziemi, kultury, historii i obyczajów.

Encyklopedia Kurpiowska jest przekazem dziedzictwa kulturowego i historycznego przyszłym pokoleniom. W wydawnictwie znajdują się hasła dotyczące historii Kurpiów, w tym ważnych wydarzeń, sylwetek i miejsc. Wiele haseł jest związanych z osobami współczesnymi: twórcami, regionalistami, artystami i samorządowcami. Znajdują się w niej hasła mówiące o kulturze, dziedzictwie, obrzędach, zwyczajach, życiu codziennym i odświętnych Puszczaków. Wśród nich są informacje dotyczące muzyki i pieśni kurpiowskich, a także mowy Kurpiów. Jest to również źródło wiedzy o walorach przyrodniczych i turystycznych Puszczy Zielonej.

Jak zapewnia Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów „Encyklopedia Kurpiowska jest efektem długoletniej pracy bardzo wielu osób, czynnie zaangażowanych w życie kulturalne regionu kurpiowskiego. Znajdziemy w niej wiele interesujących haseł związanych z naszą historią, tradycją, kulturą, geografią, a także teraźniejszością. Nasza publikacja jest niezmiernie bogato ilustrowana. Są w niej mapy, ryciny, grafiki oraz piękne zdjęcia. Oprócz faktów znajdziemy w niej wiele ciekawostek, np.: legendy, pieśni czy wiersze”.

Zapraszamy do zapoznania się z tym wydawnictwem!

Więcej informacji: https://zwiazekkurpiow.pl/