W minioną sobotę w siedzibie Narodowego instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się pierwsza w tym roku impreza z serii Scena Letnia. Na otwarcie sezonu zaprosiliśmy przedstawicieli ludowej kultury beskidzkiej. Pośród atrakcji nie zabrakło tradycyjnych dań i smakołyków, rękodzieła i ozdób, a przede wszystkim, żywej góralskiej muzyki, śpiewu i tańca.

Pogoda co prawda nas nie rozpieszczała – było pochmurnie, wietrznie, a temperatura daleka od komfortowej,  to jednak skoczne melodie z Podbeskidzia i kolorowe stragany, za którymi stali tradycyjnie ubrani górale żywieccy, z okolic Szczyrku i Wisły, ściągnęły wcale niemałą rzeszę turystów i gości. Duży udział w tej frekwencji mieli także prowadzący, który dowcipnie i „po górolsku” zapraszali do odwiedzenia naszej imprezy.

 

A działo się, oj działo. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko z tradycyjnymi serami i masłem. Prawdziwym hitem okazał się pokaz „klecenia”, czyli wyrobu masła w drewnianej maselnicy, który był powtarzany po wielokroć na prośbę kolejnych tur widzów małych i dużych. Na sąsiednim stoisku można było zobaczyć jak powstają drewniane formy do wyciskania serów i serków oraz ozdobnych gomółek masła. Nie zabrakło też słodkich wypieków.

Panie szczególne  przyglądały się koronkom beskidzkim. Wytwory z Koniakowa i okolic mają zasłużoną markę w całym kraju i za granicami. W ofercie były nie tylko tradycyjne, obrusy, serwety i serwetki, ale także koronkowa parasolka i bogaty wybór szydełkowanej biżuterii. Wśród maluchów nie słabnącym zainteresowaniem cieszyły się drewniane zabawki: koniki, kogutki, ptaszki i kaczucha na kijku. Osoby zainteresowane, jak powstają takie cuda, miały szanse skorzystać z warsztatów, na których uczono malowania drewnianych zabawek i tworzenia kwiatowych kompozycji z bibuły.

 

W trakcie wydarzenia rozdane zostały nagrody w I Konkursie malarskim dla twórców ludowych „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych” zorganizowanym przez NIKiDW. Laureatami zostali:

I miejsce
i nagroda w wysokości 5 000 zł trafiła do Pani Anny Kaźmierak z Chełmna w woj. kujawsko-pomorskim

II miejsce
i nagrodę w wysokości 3 000,00 zł otrzymał Pan Piotr Czapka z Kamienia w województwie lubelskim

III miejsce
i nagrodę w wysokości 2 000,00 zł otrzymała Pani Lucyna Kozłowska ze Skarżyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim

Wyróżnienia
wraz z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Oddział Regionalny w Częstochowie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymali:

Pani Elżbieta Krenz z Gołęczowa w województwie wielkopolskim

Pan Andrzej Kozłowski ze Skrażyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim.

Serdecznie gratulujemy!

 

Takie wydarzenia nie istnieją bez muzyki, śpiewu i tańca. O oprawę dźwiękową imprezy zadbały cztery zespoły folklorystyczne. Na scenie wystąpiły Kapela Góralska „Wisła” oraz dwie kapele zespołów  „Ondraszek” ze Szczyrku i „Pilsko” z Żywca. Natomiast Zespół Regionalny „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej nie tylko zagrał i zaśpiewał, ale także zatańczył i to tak, że do zabawy wciągnął licznych widzów i turystów. Szczegóły w naszej galerii zdjęć.

 

Na następną „Scenę Letnią” zapraszamy 5 czerwca! Tym razem świętować będziemy Dzień Dziecka na ludowo!

Tekst: Rafał Karpiński
Fot. Mariusz Gajdzik