Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi serdecznie zaprasza na pierwszą odsłonę Sceny Letniej w tym roku. Tegoroczną edycję zaczynamy od prezentacji kultury beskidzkiej. 21 maja w siedzibie Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie, będzie można poznać, w każdym aspekcie, tradycje Górali Beskidzkich! Zaczynamy już o godzinie 11.00!

Wydarzenia Sceny Letniej w Instytucie to zarówno stoiska z niezwykle smakowitymi potrawami regionalnymi i rękodziełem artystycznym, ale także tradycyjna muzyka, taniec i śpiew.

Wszystkich zainteresowanych tym, jak powstają tradycyjne wyroby ludowe zapraszamy na warsztaty prowadzone przez uznanych twórców, podczas których będzie można zgłębić tajniki wyrobu zabawek i ozdób z kolorowej bibuły. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz: https://nikidw.edu.pl/warsztaty-scena-letnia/

Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody w konkursie „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych” organizowanym przez NIKiDW.

Plakat do pobrania: Plakat

Od godziny 14.00 do 17.00 na scenie, przed Instytutem, wystąpią zespoły i kapele Górali Beskidzkich. Jako pierwsza na estradę wyjdzie Kapela Góralska „Wisła”, która jest jednym z najstarszych zespołów artystycznych Beskidu Śląskiego. Muzycy, w swoim repertuarze, sięgają do bogactwa regionalnych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. „Wisła” tańczy, gra i śpiewa nieprzerwanie od 65 lat, promując kulturę regionu na scenach w kraju i za granicą.

 

Następnie na scenie zobaczymy Zespół Regionalny „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej.  Zespół reprezentuje folklor Górali Żywieckich, który zrodził się z oryginalnej kultury pastersko-rolniczej zawierającej intrygujące elementy zbójnictwa z pierwiastkami kultury czeskiej, słowackiej, węgierskiej, austriackiej i romskiej.  Zespół tworzą dzieci w wieku od 5 lat, młodzież i dorośli. W programie zaprezentują obyrtkę dziewcząt i koło, zabawę powrozem, tradycyjne pieśni górali żywieckich, zagrają na tradycyjnych instrumentach takich jak: piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański).

 

Po „Hajdukach” usłyszymy Kapelę Regionalnego Zespołu Pieni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku, która przedstawi tradycyjną muzykę z okolic Szczyrku i pogranicza polsko-słowackiego. W swojej, ponad półwiecznej, historii Kapela miała okazję występować na wszystkich ważnych festiwalach związanych z polską kulturą ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Na zakończenie spotkania z muzyką i tradycją Górali Beskidzkich na scenie wystąpi Kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca. Młodzi artyści, z przytupem, zaprezentują muzyczny folklor Żywiecczyzny.

Kolejne odsłony spotkań z kulturą na ludowo wg poniższego harmonogramu:

 

Fot. Z archiwum: Kapeli Góralskiej „Wisła”, Zespołu Regionalnego „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej, Kapeli Regionalnego Zespołu Pieni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku, Kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca