Wczytywanie

Zapraszamy na Warszawski Festiwal Teologiczny oraz wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”

679 views

Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na kolejny wykład otwarty z cyklu „Duchowość dla Warszawy” zatytułowany „Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie”.

Wykład wygłoszą: o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap (teolog moralista) oraz dr hab. Dorota Kornas – Biela, prof. KUL (pedagog).

Spotkanie odbędzie się 6 maja (piątek) o godzinie 18.00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66). Wstęp wolny.

Wykład wpisuje się w obchody Warszawskiego Festiwalu Teologii, organizowanego przez Akademię Katolicką w dniach 5 – 8 maja.


O FESTIWALU:

“Zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej”. Warszawski Festiwal Teologiczny po raz pierwszy w Warszawie!

Od 5 do 8 maja odbędzie się po raz pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znajdą się nie tylko debaty naukowe i konferencje, ale także spotkania modlitewne, koncert  “Artyści Bogu” i spacer teologiczny z bp. Michałem Janochą po warszawskiej Starówce. Organizatorem festiwalu jest Akademia Katolicka w Warszawie.
Warszawski Festiwal Teologiczny to wydarzenie, które łączy w sobie naukę, modlitwę i kulturę, a ma ono ukazać bogactwo i piękno teologii: nauki o Bogu, w różnych jej aspektach, a przez to pomóc zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej – podkreśla rektor Akademii Katolickiej  ks. prof. Krzysztof Pawlina. – Chodzi przecież o to, by  zacząć rozmawiać i uczyć się wspólnego szukania prawdy – mówi.

Program.
Festiwal rozpocznie się 5 maja debatą naukową pod tytułem “Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara”. W debacie przygotowanej we współpracy z Komitetem Nauk Teologicznych PAN głos zabiorą: prof. Alojzy Nowak, ekonomista i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Krawczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, filozof prof. Zbigniew Stawrowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i bioetyk ks. prof. Marian Machinek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Debatę poprowadzi dominikanin o. dr Janusz Pyda z Akademii Katolickiej.  Ponadto w programie festiwalu znajdą się także inne dyskusje.
Wieczorem 5 maja, uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół Mocni w Duchu, w kościele akademickim św. Anny.
W ramach cyklu “Duchowość dla Warszawy” organizatorzy zapraszają w piątek 6 maja na wykład otwarty: “Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie”. Gośćmi będą o. prof. Andrzej Derdziuk oraz dr hab. Dorota Kornas-Biela, oboje z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Sobota 7 maja rozpocznie się od Mszy świętej, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w kościele seminaryjnym o godz. 9.30. Potem rozpoczną się dyskusje. Pierwsza z nich będzie toczyć się wokół problemu: “Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie? Głos zabiorą psychologowie: ks. prof. Romuald Jaworski i dr Szymon Grzelak.
Natomiast w konferencji pt. “Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja” swoją perspektywę przedstawią: o. Tomasz Grabowski OP (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz („Teobańkologia”),  Agata Rujner („Prawie Morały”).

Podczas Warszawskiego Festiwalu Teologicznego organizatorzy przygotowali też propozycje na styku: teologia a kultura. Będzie można wysłuchać koncertu, w którym wystąpi m.in. znany tenor o. Rafał Kobyliński SJ. A bp Michał Janocha, wybitny historyk sztuki w ramach “Spaceru teologicznego Varsovia sacra” oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce.

Festiwalowa niedziela 8 maja rozpocznie się w bazylice Świętego Krzyża.

Do pobrania: Plakat


Więcej informacji – Sekretariat Akademii Katolickiej w Warszawie: 22 869 98 90

Serdecznie zapraszamy!

 
pl_PLPolish