W dniach 27-28 kwietnia 2022 r. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był Partnerem wydarzenia „Polska Wieś. XXI Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa”, którego nadrzędnym celem było przedstawienie konkretnych rozwiązań i przykładów pokazujących, że rolnictwo i obszary wiejskie to nie tylko miejsce produkcji i dostarczania bezpiecznej żywności. Wydarzenie zorganizowano z byłych ministrów rolnictwa w kolejnych rządach ostatnich 30 lat.

Instytut jako instytucja promująca polską kulturę ludową zaprosił na Kongres:
Koła Gospodyń Wiejskich „Żochowianki”, „Pogorzelanki”, „Górnianki”, oraz „Dylezionki”, które przygotowały dla gości dania tradycyjnej kuchni regionalnej
oraz
zespół „Kurpianka”, który zaprezentował tradycyjny folklor kurpiowski charakteryzujący się niezwykłą żywiołowością i dynamiką
.


Stoisko Instytutu cieszyło się dużym zainteresowaniem. Prezentowaliśmy na nim nasze wydawnictwa oraz materiały dotyczące działalności NIKiDW.

Mamy nadzieję, że wkład Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w to wydarzenie pozwolił  zaproszonym gościom posmakować i posłuchać polskiej wsi, bowiem tradycja, dziedzictwo i kultura naszych przodków to tematy, którymi zajmujemy się na co dzień. Misję tę realizujemy poprzez sięganie do korzeni i pokazywanie piękna oraz znaczenia naszego dziedzictwa.

A.S.
Fot. Aleksandra Szymańska