Wczytywanie

Nasza Matka Ziemia

240 views

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi! Jest to wyjątkowe święto, które ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko. Idea ta łączy – a przynajmniej powinna łączyć ludzi niezależnie od narodowości, wieku czy płci.

Inspiracji w tej kwestii warto szukać na wsi. To właśnie tam ludzie zawsze byli najbliżej przyrody. Ich życie toczyło się zgodnie z porami roku i pogodą. Korzystali z tego co dała Matka Natura, okazując wdzięczność za te dary. Na wsi zawsze też obecna była świadomość, że przyroda nie jest czymś oczywistym, danym raz na zawsze. Żyjąc tak blisko niej i będąc od niej uzależnionym, najmocniej odczuwano wszelkie wahania plonów. Wiedza o tym, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą i jak źle może się skończyć konflikt z nią, wzbudzały szacunek i dbałość o każdy kłos i każdy kęs jedzenia.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZU Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

22 kwietnia w Dzień Ziemi, uświadamiamy sobie coś, co wieś wiedziała od zawsze – że ziemia jest wspólnym domem dla wszystkich i trzeba o nią dbać, bo zamach na przyrodę jest zamachem na nas samych.
Red. A.S.
Fot. domena publiczna pixabay.pl
 
pl_PLPolish