Już po raz trzeci Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza Państwa na Dzień Kobiet na Ludowo, którego celem jest nie tylko świętowanie w kontekście kultury ludowej, ale też podkreślenie szczególnego znaczenia Kół Gospodyń Wiejskich we wspólnotach lokalnych jako organizatorów życia kulturalnego i społecznego w swoich Małych Ojczyznach. Impreza odbędzie się w niedzielę 6 marca, w siedzibie Instytutu przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Z wielką przyjemnością wystąpi dla Państwa zespół KORINNIA – wykonujący ukraińskie tradycyjne pieśni wielogłosowe!

Tradycyjne pieśni ukraińskie! Występ zespołu KORINNIA na Krakowskim Przedmieściu 66! Zapraszamy 6 marca!

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka


Zgodnie z naszą młodą tradycją, w ten szczególny dzień, oddajemy cześć wszystkim Paniom „na ludową nutę”. Nie inaczej będzie i w tym roku. Przygotowaliśmy program, w którym znalazło się miejsce na muzykę, śpiew, taniec czy warsztaty dla zdrowia i urody. Według badań to kobiety – głównie matki i babcie – są w rodzinach osobami odpowiedzialnymi za przekazywanie tradycji młodszym pokoleniom. Z roku na rok rośnie także liczba kobiet pełniących funkcję sołtysów – jest ich już tyle samo co mężczyzn.

Głównym punktem programu wydarzenia będzie prezentacja działań Kół Gospodyń Wiejskich na przykładzie dziewięciu Kół z różnych regionów. Na stoiskach poszczególnych Kół można będzie spróbować regionalnych przysmaków i poznać sposoby ich wytwarzania. Koła będą również prezentować swoje wyroby rękodzielnicze.

Dla chętnych, w holu dolnym, panie z Kół, i nie tylko,  poprowadzą warsztaty, m.in.  z robienia naparów ziołowych i komponowanie mieszanek ziołowych, wytwarzania mydełek z naturalnymi dodatkami,  tworzenia kwiatów z bibuły czy palm.

Plakat

WSTĘP WOLNY!

Artystyczną podróż, o godzinie 14.00 rozpocznie zespół obrzędowo-muzyczny „Pakoszowianie” z Pakoszówki koło Sanoka. Występy muzyków i śpiewaczek (tak się składa, że w tym zespole panowie grają, a panie śpiewają) charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym połączonym ze spontanicznością i humorem, co gwarantuje świetną zabawę.

 

Następnie zaśpiewa dla nas ukraiński zespół KORINNIA wykonujący tradycyjne pieśni wielogłosowe, przede wszystkim ukraińskie i rosyjskie. Przy niektórych pieśniach towarzyszą zespołowi instrumenty, takie jak skrzypce, flet, bębny czy tamburyno. Posługuje się głównie “śpiewem białym”, charakterystycznym zwłaszcza dla kultury tradycyjnej wschodnich Słowian.

Fot. 4. Z archiwum Zespołu Korinnia

 

Po rytmach z Podkarpacia przeniesiemy się na północny kraniec Polski. Muzykę jezior i lasów mazurskich zaprezentuje zespół „Na Przyboś” ze wsi Monety. Jest to grupa żeńska. Cztery panie zaśpiewają tradycyjne pieśni z północno-wschodniej Suwalszczyzny, których teksty pochodzą z kantyczki sprzed dwóch stuleci. O ich kunszcie świadczy wyróżnienie otrzymane na zeszłorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

A na koniec goście z samego serca Puszczy Zielonej. Żywiołowe nuty kurpiowskie północnego Mazowsza zagra, zaśpiewa i zatańczy Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła.  Artyści zaprezentują tradycyjny folklor kurpiowski,  w tym pieśni „leśne” i skoczne „z przytrampywaniem” oraz tańce takie jak powolniak, fafur, olender  czy  starą babę. Wszystko w tradycji i gwarze kurpiowskiej.


Forma prezentacji wydarzenia (edukacja plus rozrywka) daje możliwość przybliżenia, dużej grupie osób, osiągnięć KGW, a zespołom i kapelom zaprezentowania na scenie tradycyjnych pieśni i tańców ludowych.

Zapraszamy!

Szczegółowy program imprezy:

12.00-12.10 Rozpoczęcie wydarzenia
12.10-12.30 Prezentacja ogólna Kół, zespołów i kapel biorących udział w wydarzeniu
12.30-13.30 Kilkuminutowe wejścia podczas których prowadzone będą rozmowy z liderkami Kół podczas których zapytamy je o to, jak:
-kultywują tradycje, przekazują wiedzę i umiejętności młodszym pokoleniom, w tym kształtują postawy patriotyczne
-pielęgnują dziedzictwo duchowe
-pielęgnują dziedzictwo materialne i kulinarne
-dbają o rozwój wsi i regionów, w których mieszkają
11.00-17.00 Prezentacja działalności Kół na stoiskach
12.00-15.00 Proponowane warsztaty w holu dolnym prowadzone przez kobiety dla kobiet pod hasłem „Piękno tkwi w naturze” m.in.
-robienie naparów ziołowych i komponowanie mieszanek ziołowych
-wytwarzanie mydełek z naturalnymi dodatkami
Występy zespołów śpiewaczych:
14.00- Występ Zespołu Muzyczno-Obrzędowego „Pakoszowianie” z Pakoszówki  (woj. podkarpackie)
14.45- Występ ukraińskiego zespołu KORINNIA
15.05-15.45 Występ Zespołu Śpiewaczego „Na Przyboś” z Monet (woj. warmińsko- mazurskie)
16.00-17.00 Występ zespołu „Kurpianka” z Kadzidła (woj. mazowieckie, Kurpie)
17.00-17.05 Zakończenie

 

ORGANIZATOR:

Instytucja finansowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PATRONI:

Patronat honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Henryka Kowalczyka

Patroni medialni:

Red. A.S.
Fot. 2-3, 5-10 – z archiwum Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” z Kadzidła