Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego.

W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach i dlatego wprowadziliśmy dział Wieś w dobie koronawirusa, w którym przekazujemy aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich. W tym numerze prezentujemy działania zawarte w programie Polski Ład odnoszące się do kultury. Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie. Tym razem można tu przeczytać, miedzy innymi o programach dotacyjnych dla rolnictwa, wynikach nowego programu walki z ASF oraz planowanych podwyżkach cen nawozów rolnych. Natomiast w dziale Rolnictwo w Unii Europejskiej i na świecie można znaleźć informacje o planach dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

W dziale Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia prezentujemy bogate zwyczaje wielkopostne u Mazurów. Dla zainteresowanych kulturą i tradycjami ludowymi polecamy tekst o zwyczaju kolędowania z Herodem. Zachęcamy również do zapoznania się z historią dworku „Koryznówka” oraz książką „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu: zarysy życia ludowego”, który znajdą Państwo w dziale Skarby w zbiorach.

W ostatnim czasie chętnie wracamy do starych przepisów kulinarnych. Warto więc skorzystać z ciekawych receptur pochodzących z książki Marii Ochorowicz-Monatowej „Uniwersalna książka Kucharska” i przygotować coś oryginalnego. Zapraszamy zatem do działu Kuchnia w czasach Belle Epoque.

W części dotyczącej ekologii piszemy o rolnictwie regeneratywnym, natomiast w Wiadomościach Rolniczych rozwiewamy wątpliwości dotyczące zabiegu bielenia drzew owocowych. W dziale poświęconym kobietom prezentujemy sylwetkę Antoniny Machczyńskej, działaczki na rzecz oświaty kobiet, zaś w dziale Natura i My tym razem mowa o soczewicy, roślinie bogatej w wartości odżywcze, często wykorzystywanej w diecie wegańskiej i wegetariańskiej jako zamiennik mięsa.

Pełny numer dostępny pod adresem:
Rolniczy Magazyn Elektroniczny nr 107

Życzymy udanej lektury