Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza Państwa do obejrzenia filmu Jarosława Mańki pt. „Polska Norwida”, w którym wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów CBR NIKiDW. Odział w Puławach. Robimy to z tym większą przyjemnością, że obraz jest równie nietuzinkowy jak bohater, o którym opowiada.

Spojrzenie na poetę jakie zaproponował w swoim dokumencie reżyser jest bardzo odległe od szkolnego stwierdzenia, że „wielkim poetą był”. Widz poznając życie i twórczość bohatera przemierza Polskę i Europę, wszystkie znaczące w życiu poety miejsca i miasta: od Warszawy po Paryż. Jest to niezwykła podróż w czasie, przestrzeni, przez wydarzenia historyczne, rozważania filozoficzne i teologiczne zamknięta w pięknej artystycznej formie obrazu i muzyki.

O Cyprianie Kamilu Norwidzie opowiada w filmie kilkanaście osób ze świata nauki, kultury, sztuki oraz zakonnik. Wszystkie wypowiedzi są tak przemyślnie ze sobą połączone i zmontowane, że tworzą pasjonującą opowieść – bez chwili nudy. Co, tym bardziej należy podkreślić, że na żadnym etapie reżyser się nie śpieszy dbając o klarowność przekazu. Wypowiedzi uzupełniają oczywiście fragmenty poezji Norwida tak recytowanej (w filmie słyszymy głos Jerzego Treli), jak z oryginałów pism i wydań z różnych okresów (w tym również ze zbiorów CBR NIKiDW oddział w Puławach). Całość jest plastycznie wysmakowana i uzupełniona współczesną grafiką. Jednak forma nie przesłania, ani tym bardziej nie zastępuje treści. Wręcz przeciwnie – współgra z nią bardzo harmonijnie.

 

Poznajemy tu Norwida prawdziwego, wybitnego lecz nie pomnikowego, z całym jego bogactwem osobowości, talentów (oprócz literackiego był malarzem, rysownikiem grafikiem, socjologiem, myślicielem) i życiowych trudności. Film Jarosława Mańki pokazuje jak wiele z Norwida i jego twórczości (nie tylko poetyckiej) czerpali późniejsi oraz bardzo nam współcześni Polacy. Jak wiele z Niego jest w naszej historii najnowszej i jak bardzo tego nie dostrzegamy na co dzień, choć sam poeta pisał pod koniec życia: „Dzisiejszej Polski obywatelem nie jestem, tylko trochę – przeszłej i dużo – przyszłej”.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Tekst: Rafał Karpiński
Red. A.S.