Czwartkowy wieczór 16 grudnia spędziliśmy z dziećmi z bielskiego Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży „Parasol”. Atrakcje, podarki, uśmiechnięte dziecięce buzie, a wszystko to w świątecznej atmosferze i w klimacie folklorystycznym.

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy z Bielskim Centrum Kultury. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Spotkanie rozpoczęliśmy od warsztatów podczas których dzieci nauczyły się tworzyć klasyczne ozdoby choinkowe. Już po godzinie trzymetrowa jodła ozdobiona była wielokolorowymi łańcuchami, pawimi oczkami i ptaszkami. Przy tak udekorowanej choince nie mogło zabraknąć kolędy. Tu z pomocą przyszli młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko. Jednak nie śpiewali sami. Po kilku próbach wychowankowie „Parasola” równie dobrze intonowali góralskie pastorałki i kolędy. Nie zabrakło i tańca. Pod okiem instruktorów z Zespołu Bielsko polka okazała się równie łatwa i przyjemna, co kolędowanie.

 

Punktem kulminacyjnym była wizyta jeszcze jednego szczególnego gościa, na którego czekały dzieci. Do BCK zawitał Święty Mikołaj z podarkami. Dzieci otrzymały puzzle z autorskiej kolekcji Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz słodkości z Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego.

 

Wszystkim ludziom zaangażowanym w organizację wieczoru z wychowankami z bielskiego Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży „Parasol” serdecznie dziękujemy.


Wojciech Leśny
Foto: Lucjusz Cykarski
Red. A.S.